Pět procent, na kterých je celoruská míra nezaměstnanosti, se vedle italských 11 procent nebo francouzských 9,6 procenta jeví jako vynikající výsledek. Jenže regionální výkyvy v této statistice jsou povážlivé.

Podle posledních měření Rosstatu bylo v červenci v zemi bez práce 3,9 milionu, kteří práci aktivně shánějí. To představuje 5,1 procenta ruských pracovních sil. Jak NG připomíná, je to jedno z mála čísel, kterým se vládní úředníci a nejvyšší představitelé rádi a aktivně chlubí.

„Podařilo se nám dostat nezaměstnanost pod kontrolu, v poslední době neroste a pohybuje se na úrovni, kterou lze předem dobře odhadovat,“ komentoval situaci letos na jaře premiér Dmitrij Medveděv na Investičním fóru v Soči.

Šedesát procent regionů je nad průměrem

V červenci konstatovali odborníci z ministerstva pro ekonomický rozvoj, že nezaměstnanost je na historicky rekovně nízké úrovni, během posledních dvanácti měsíců poklesla o více než 400 tisíc lidí. Podle ruské centrální banky je naopak v některých profesích nedostatek pracovníků a poptávka převyšuje nabídku z pracovního trhu. Což prý může zbrzdit hospodářský růst.

Jenže z údajů z ruského statistického úřadu Rosstatu vyplývá, že v 53 regionech (60 procent všech) je nezaměstnanost nad celoruským průměrem. Ve 21 oblastech je potom míra nezaměstnanosti sedm a více procent.

Místo práce šedá ekonomika a černý trh

Rosstat přesto zaznamenává, i když ne nijak prezentovanou, statistiku ohrožených oblastí. Letos se do tohoto seznamu regionů s vysokou mírou nezaměstnanosti dostalo 19 oblastí. Jsou tam prakticky všechny regiony severního Kavkazu a také republiky Adygeja, Altaj, Buŕjatsko, Kalmycko, Karfélie, Tyva, Irkutsko, Kurgan, Židovská autonomní oblast a další. Seznam v podstatě kopíruje jinou tabulku – a to přehled oblastí s nejnižší úrovní HDP na hlavu.

Ministerstvo práce konstatovalo, že v regionech, kde míra nezaměstnanosti převyšuje celoruský průměr dvakrát a víc, stoupá chudoba. „Hlavní slovo tam má šedá ekonomika a černý trh,“ uvádí pracovník Institutu sociálních analýz a prognóz Akademie národního hospodářství a státní služby Viktor Ljašok. „Těžká situace na pracovním trhu je přímo spojená s nízkým ekonomickým rozvojem těchto regionů, jejich jednostranným zaměřením především na zemědělství a prakticky neexistence průmyslu,“ dodává.

Regiony s nejvyšší nezaměstnaností:

Ingušsko                                           27,1 %

Tuva                                                  18,8 %

Čečensko                                          14 %

Karečajevo-čerkessko                   12,9 %

Dagestán                                          11,8 %

Severní Osetie                                 11,7 %

Zabajkalsko                                     10,8 %

Altaj                                                  9,9 %

Kalmycko                                         9,7 %

Kabardino-Balkarsko                     9,4 %