V noci na středu ho na stranických shromážděních podpořilo téměř 25 procent voličů. Někdejšího pensylvánského senátora Ricka Santoruma v nejtěsnějších primárkách v historii Iowy porazil o pouhých osm hlasů.

Čtyřiašedesátiletý umírněný republikán Romney získal podle oficiálních výsledků 30.015 hlasů, tedy prakticky stejně jako při svém neúspěšném boji o nominaci před čtyřmi lety. Třiapadesátiletého konzervativce Santoruma, který se s Romneym během sčítání hlasů několikrát vystřídal ve vedení, podpořilo 30.007 republi­kánských voličů; získal tedy také skoro 25 procent hlasů.

Na třetím místě v Iowě skončil libertariánský texaský kongresman Ron Paul, který získal podporu 21,5 procenta ze 122.255 voličů. Stejně jako Romney a Santorum označil i Paul svůj výsledek za úspěch.

Podle agentury AP je i přes dobré výsledky Santoruma a Paula nepravděpodobné, že by se jim v dalších státech podařilo uspět tak jako v konzervativní Iowě. Favoritem republikánských primárek proto nadále zůstává Romney, který – i když se mu zatím nedostává jednoznačné podpory straníků – má podle průzkumů největší šance v listopadových volbách porazit dosavadního prezidenta Baracka Obamu.

Čtvrtý byl v Iowě s velkým odstupem bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich s podporou 13 procent voličů. Gingrich k výsledku řekl, že se na něm odrazila negativní kampaň. Zároveň se ostře vymezil proti Romneymu, kterého označil za centristu z Massachusetts.

Na pátém místě skončil s desetiprocentní podporou texaský guvernér Rick Perry, pro kterého je výsledek značným zklamáním. Perry už prohlásil, že zváží další pokračování v kampani. Podle řady odborníků z ní velmi pravděpodobně odstoupí. Ucházet se nadále o nominaci zatím plánuje členka Sněmovny reprezentantů za Minnesotu Michele Bachmannová, i když ji podpořilo pouze pět procent iowských republikánů.

Jen velmi malou podporu okolo jednoho procenta získal sedmý z republikánských kandidátů na prezidenta, bývalý velvyslanec v Číně Jon Huntsman. Ten ale v Iowě vůbec nevedl kampaň, protože se soustředí na primárky v New Hampshire, které se uskuteční příští týden. Jejich jasným favoritem je však Romney, který zde má podle průzkumů podporu přes 40 procent.

Primárky v Iowě se liší od hlasování ve většině ostatních amerických států. Voliči zde nehlasují za plentou, ale scházejí se ve školách, kostelích i dalších místech na stranických shromážděních registrovaných voličů (caucus), kde pak rokují o tom, koho podpoří.

Stranická hlasování v třímilionovém státě na americkém Středozápadě mohou dát signál o síle jednotlivých kandidátů pro primárky v dalších státech. Jejich vítěz ale nemá republikánskou nominaci na prezidenta zaručenou. Například před čtyřmi lety v Iowě vyhrál republikánské primárky Mike Huckabee, v rámci celých USA ale nakonec uspěl John McCain, který byl v Iowě s velkou ztrátou čtvrtý.

Právě vlivný senátor McCain má dnes podpořit Romneyho kandidaturu na prezidenta. Uvedl to nejmenovaný zdroj z republikánské strany.

VIZITKY

Mitt ROMNEY (64)

Multimilionář Romney býval guvernérem státu Massachusetts (2003–2007) a účastnil se neúspěšně prezidentských primárek v roce 2008. Podporu nachází hlavně mezi umírněnými republikány. Konzervativci mu vyčítají, že jako guvernér zavedl zdravotní reformu, která se až příliš podobá pozdější reformě Baracka Obamy, již republikáni odmítají jako příliš socialistickou a neústavní. Romney se ale brání, že celostátní úroveň je něco jiného, tam takovou reformu považuje za nerozumnou.

V kampani se vyslovil pro agresívnější diplomacii, protože podle něj bůh stvořil Spojené státy, aby vládly světu. Prezident Barack Obama podle něj v tomto směru zemi oslabil. Hlavní zahraničněpolitické obavy a výzvy, na něž by USA měly být schopny odpovědět, spočívají podle Romneyho v „protiamerických vizích Íránu, Severní Koreje, Venezuely a Kuby“.

Pokud bude zvolen, chce se zasadit o rekonstrukci hospodářství, ale také zvrátit masivní rozpočtové škrty v oblasti obrany. Tým jeho poradců v Bílém domě pro otázky zahraniční politiky a národní bezpečnosti prý bude složen z mnoha osob, jež byly blízké prezidentu Bushovi.

Podle kritiků často účelově mění své názory, například na potraty. Podpořil ale legalizaci registrovaných partnerství, jež jsou podle něj menším zlem než homosexuální sňatky.

V ekonomice navrhuje někdejší podnikatel v krizovém managementu Romney snížit daně podnikům a omezit federální regulace.
Willard Mitt Romney se narodil 12. března 1947 v Detroitu. Je synem bývalého michiganského guvernéra George Romneyho (v roce 1968 se rovněž pokoušel o kandidaturu na prezidenta). Vystudoval práva a ekonomii na Harvardově univerzitě. Pracoval jako obchodník v konzultačních firmách a spoluzaložil investiční společnost Bain Capital (1984).

Romney je ženatý, s manželkou Ann mají pět synů.
Je členem Církve svatých posledních dní Ježíše Krista, známé jako mormoni. V 60. letech působil necelé tři roky jako mormonský misionář ve Francii; hovoří francouzsky.

V roce 1999 se stal šéfem organizačního výboru zimních olympijských her v Salt Lake City (2002), jejichž přípravu provázely potíže. Jemu se však podařilo akci zachránit; i proto si získal popularitu, jež mu pomohla stát se guvernérem.

Rick SANTORUM (53)

Bývalý senátor za stát Pensylvánie byl dlouho považován za outsidera. Jako zdatný řečník se ale nakonec prosadil, když vsadil na osobní kontakt s voliči – například v Iowě navštívil všech 99 okrsků.

Radikální konzervativec Santorum je zanícený katolík, o své víře často hovoří. Proslul také odmítáním potratů, kritikou homosexuality a kritikou vyučování o evoluci na školách. V roce 2003 v jednom rozhovoru dokonce přirovnal homosexualitu k incestu, bigamii, cizoložství a polygamii.

Podobně vyhraněný je i v zahraniční politice. Jednoznačně podpořil válku proti terorismu zahájenou v reakci na útoky z 11. září 2001 prezidentem Georgem Bushem mladším. O vládnoucích režimech v Sýrii a Íránu neváhal mluvit jako o „islámských fašistech“. Teheránu dokonce pohrozil leteckými údery, pokud nepustí mezinárodní inspektory do zařízení podezřelých z vývoje jaderných zbraní.

Richard John Santorum se narodil 10. května 1958 ve Winchesteru (stát Virginia) italskému imigrantovi a matce italsko-irského původu. Vystudoval nejprve politologii na Pensylvánské státní univerzitě (bakalář), v roce 1981 získal magisterský titul v oboru ekonomie a řízení na Pittsburské univerzitě a pět let nato obdržel titul z práv na Pensylvánské státní univerzitě. Poté začal pracovat jako advokát u firmy Kirkpatrick & Lockhart (nyní K&L Gates).

Právnickou praxi opustil v roce 1990, kdy byl zvolen do Sněmovny reprezentantů. V dolní komoře zasedal do roku 1995, kdy se stal senátorem (do roku 2007).

Již za studií se seznámil s Karen Garverovou, kterou si brzy vzal a má s ní sedm dětí. Rozruch vzbudila informace z Kareniny knihy, že v roce 1996, když jedno její dítě zemřelo krátce po porodu, vzali s manželem jeho mrtvolku na jednu noc domů, chtěli prý „ukázat dětem jejich bratra Gabriela“.