Mluvčí íránského ministerstva spravedlnosti Gholámhosejn Mohsení Edžeí dnes řekl, že byl Amírí popraven oběšením za vyzrazení tajných informací Spojeným státům. Podle nejmenovaných zdrojů BBC byl vědec velmi dobře informován o íránském jaderném programu.

Amírí zmizel v Saúdské Arábii roku 2009, kdy tam odjel vykonat pouť do Mekky. Pak se objevil v USA, kde natočil několik videí. V prvním tvrdil, že ho unesli američtí a saúdskoarabští agenti a pod nátlakem ho přinutili výměnou za americký azyl prozradit tajné informace. Ve druhém řekl, že žije volně v Arizoně a studuje. V posledním však sdělil, že uprchl z vazby, v níž v USA byl, a že se chce vrátit do Íránu. Vrátil se roku 2010 za velké pozornosti médií, před nimiž se shledal s manželkou a malým synem.

Zástupci USA sdělili, že Amírí uprchl do USA o vlastní vůli a že poskytl "užitečné informace". V roce 2010 se také objevila z USA informace, že Spojené státy Amírímu zaplatily pět milionů dolarů (122 milionů korun) za to, že odejde z Íránu a předá požadované informace. Agentura AP dnes napsala, že když Amírí z USA odjížděl, peníze u sebe neměl.

Rodina loni projevila obavy o život svého syna, protože s ním neměla přes rok kontakt. Podle loňských informací byl vědec zadržován na tajném místě daleko od Teheránu.

BBC v souvislosti s tímto případem připomenula, že se Íránu loni po mnohaletých vyjednáváních podařilo dojednat se světovými velmocemi dohodu o svém jaderném programu. Za jeho zpomalení byly zrušeny mezinárodní sankce uvalené na Írán kvůli podezření, že provádí výzkum směřující k výrobě jaderných zbraní.