Obě velké strany středopravé koalice totiž měly údajně získat 13 až 16 procent hlasů, k nimž Bratři Itálie přidali čtyři až šest procent hlasů. Celkový zisk koalice by se tak mohl pohybovat mezi 30 až 38 procenty hlasů. 

Proti nim stojí protisystémové a euroskeptické Hnutí pěti hvězd (M5S), v jehož čele stojí jednatřicetiletý Luigi de Malo. To bude pravděpodobně nejsilnější samostatnou italskou stranou. Zisk hnutí se pohybuje kolem 30 procent hlasů. Jak uvádí Reuters, je to nepochybně úspěch pro subjekt, který vznikl teprve v roce 2009.

Dosud vládnoucí Demokratická strana a její levicová koalice podle exit-pollu obdržely mezi 20 a 23 procenty hlasů, což je řadí na třetí místo. Strana také uvedla, že pokud se první odhady potvrdí, odchází do opozice.

Podle odhadů by středopravá koalice získala 225 až 265 mandátů, pro většinu jich je podle agentury Reuters potřeba 316.

Parlamentní volby dnes v Itálii nebyly tématem číslo jedna, když je zastínila tragická smrt kapitána fotbalové Fiorentiny Davida Astoriho. Podle dostupných informací přišlo k urnám přibližně 66 procent oprávněných voličů. Dá se tedy předpokládat, že účast oproti předchozím parlamentním volbám o několik procent klesla.

K nejdůležitějším tématům před volbami patřila migrace a ekonomické problémy země. Proti migraci, kterou za klíčový problém považuje až třicet procent voličů, nejvýrazněji vystupují Liga Severu a Bratři Itálie, které hlásají vyhoštění stovek tisíc migrantů do zemí jejich původu.

Svou roli v hlasování italských voličů by mohla hrát také skutečnost, že hned dvě z politických stran s velkou šancí na výraznější volební úspěch jsou otevřeně euroskeptické. Jedná se o Hnutí pěti hvězd a Ligu Severu.

Jisté je zatím jen to, že Itálie dnes otestovala nový volební systém. Podle nového volebního zákona je část křesel (232) vyhrazena většinovému hlasování, při němž se okrsku rozděluje jen jeden mandát. Dvě třetiny mandátů (386) jsou pak vyhrazeny poměrnému mandátu a dvanáct křesel mají zámořská území.

Tento systém podporuje vznik nejrůznějších koalic. Pro vstup do parlamentu je pro strany nutné získat alespoň tři procenta, pro koalice deset. Hranice tří procent je ale nutná i pro stranu v rámci koalice, jinak se propadá celá koalice.