Podle posledních informací získalo Hnutí pěti hvězd ve volbách 32,5 procenta, Liga severu 17,5 procenta a Berlusconiho Vzhůru, Itálie 14 procent. V současnosti vládnoucí Demokratická strana získala pouhých 18,7 procenta.

Středopravá koalice má ale dohromady 35,8 procenta.

Šéf poslanců Vzhůru, Itálie po zveřejnění prvních výsledků potvrdil, že pokud Liga severu získá v rámci koalice nejvíce křesel, bude její šéf Matteo Salvini koaličním kandidátem na premiéra.

Expremiér Berlusconi se v současnosti stát premiérem nemůže, protože mu ještě neskončil výkon trestu kvůli daňovým únikům, který si "odpykává" výpomocí v domově důchodců. Ještě před volbami však oznámil, že po uplynutí trestu v příštím roce by se předsedou vlády opět rád stal.

Dostupné povolební odhady na druhou příčku umísťují antisystémové a euroskeptické Hnutí pěti hvězd. Hnutí by mohlo být stranou, která získala jako samostatná strana nejvíce křesel – odhadem BBC 216 až 236.

Středolevicová koalice vedená právě vládnoucí Demokratickou stranou se pravděpodobně umístí na třetím místě se ziskem 107 až 127 křesel. Potřebné voličské hlasy straně zřejmě odebrala současná negativně orientovaná nálada v italské společnosti, kterou způsobuje především vysoká nezaměstnanost a téma imigrace. Předseda Demokratické strany Matteo Renzi po zveřejnění výsledků voleb oznámil, že na svou pozici rezignuje.

„Voliči se vyslovili jasně a nezvratně. Populisté vyhráli, Demokratická strana prohrála,“ napsal na Facebooku senátor za tuto stranu Andrea Marcucci.

Editorka BBC pro Evropu Katya Adlerová na svém Twitteru uvedla, že „je teoreticky možné, že nastane noční můra pro Evropskou unii (EU): koalice mezi populistickými euroskeptiky – Hnutím pěti hvězd a Ligou severu“.

Vlna podpory populistických stran a hnutí vyvolala srovnávání italských voleb s brexitem a zvolením Donalda Trumpa prezidentem ve Spojených státech.

„Evropská unie zažije špatnou noc,“ tweetovala lídryně francouzské pravicově-nacionalistické strany Národní fronta.

Italské ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že volební účast dosáhla 72,9 procenta. Potvrzení konečných výsledků očekává BBC v pondělí odpoledne.