Evropa a Írán hledají jednotný postoj, aby udržely jadernou dohodu, od níž minulý týden odstoupil americký prezident Donald Trump. "Pracujeme na nalezení praktického řešení, které by udrželo dohodu při životě," uvedla vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogheriniová. Informuje o tom server TRT World.

Mogheriniová se sešla s íránským ministrem zahraničí Mohammedem Džavádem Zarífem ještě před jeho dnešním večerním jednáním s ministry zahraničí Británie, Francie a Německa, tedy evropských signatářů jaderné dohody, již kromě nich a Íránu podepsaly v roce 2015 ještě USA, Rusko a Čína. Podle ní usiluje Evropa o to, aby Írán mohl pokračovat ve vývozu ropy a aby evropské banky mohly s Íránem i nadále spolupracovat.

Teherán varoval, že pokud mu Evropa neposkytne pevné záruky zachování ekonomického přínosu plynoucího z dodržování dohody, navzdory sankcím, které obnovily Spojené státy, je připraven obnovit produkci obohaceného uranu "v průmyslovém měřítku bez jakýchkoli omezení".

Zaríf nicméně zhodnotil jednání s Mogheriniovou jako "dobré a konstruktivní". "Věříme, že jsme na dobré cestě k tomu posunout se kupředu a zajistit zájmy všech účastníků společného komplexního akčního plánu, zejména Íránu," sdělil novinářům Zaríf, přičemž použil termín, jímž se označuje nová podoba dohody po odstoupení USA. Podle Mogheriniové šlo o "velmi produktivní setkání", nicméně je to jen "začátek dlouhé cesty". 

"Pracujeme na opatřeních, s nimiž můžeme začít. Jedna věc je ale naprosto jistá, Evropská unie je odhodlána jadernou dohodu zachovat. Je nezbytná pro bezpečnost naši i regionu," uvedla Mogheriniová.

Zarífova jednání v Bruselu jsou součástí jeho mezinárodní mise, jež zahrnuje obdobné rozhovory v Rusku a v Číně, dvou dalších signatářských zemích, od nichž chce podporu zachování dohody.

Evropská unie trvá na tom, že dohoda funguje, přičemž poukazuje na opakované inspekce OSN, které ověřují, zda islámská republika dodržuje svou část dohody. "Dáme Zarífovi najevo, že dohodu dodržujeme a očekáváme od Íránu, že se jí bude řídit," uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska chtějí lídři EU prezentovat na dnešním večerním jednání v Sofii jednotný postoj v tom, že chtějí dohodu zachovat. "Chceme, aby se při jednání jednoznačně potvrdilo, že bude-li respektovat ustanovení dohody Írán, bude je respektovat i Evropská unie," uvedl Tusk.

Evropské firmy posílily po roce 2015 své investice do Íránu a vypovězení dohody by je výrazně poškodilo. Německý vývoz do Íránu dosáhl v roce 2017 téměř tří miliard eur, francouzský vývoz vzrostl z 562 milionů eur v roce 2015 na 1,5 miliardy v roce 2017. 

Otázkou ale je, zda budou moci evropské firmy v obchodování s Íránem pokračovat, aniž by se vystavily sankcím od Američanů. Když Donald Trump minulý týden dohodu vypověděl, poskytl firmám nejvýše šest měsíců, aby své obchody v Íránu ukončily, jinak podle něj budou čelit americkým sankcím. Evropané sice mohou americké úřady požádat o výjimku, Washington ale hrozí důsledností. „Nejsem si jistý, jaké budou dopady pro naši firmu,“ připustil generální ředitel Siemens AG Joe Käser.

Francouzský prezident Emmanuel Macron nicméně po telefonním rozhovou se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem uvedl, že hovor "potvrdil odhodlání Ruska a Francie v pokračování dohody".