Kovová konstrukce kryjící samotný reaktor ale nebyla podle mluvčího vlády poškozena. Televize NHK informovala, že při explozi bylo několik zaměstnanců zraněno. Japonský úřad pro jadernou bezpečnost zařadil poruchu na čtvrtý ze sedmi stupňů mezinárodní stupnice jaderných nehod.
Vláda po havárii sdělila, že z nestabilního reaktoru unikla radiace. Po několika hodinách upřesnila, že únik nebyl rozsáhlý a že úroveň radiace v okolí zařízení klesá, stejně jako tlak v reaktoru.
Ve stejném duchu se podle agentury DPA vyjádřila také společnost Tepco, která elektrárnu provozuje. Premiér Naoto Kan v projevu připustil obavy ze situace, o roztavení jádra ale nehovořil.
Podle agentury AP dnes obavy z velké jaderné havárie zastínily i tragédii, jakou jsou ztráty na životech a zničení 2000 kilometrů pobřeží zemětřesením a následnou přílivovou vlnou cunami.
Čtvrtý stupeň ze sedmi
Úřad pro jadernou bezpečnost ale zařadil havárii na čtvrtý ze sedmi stupňů mezinárodní škály jaderných nehod, tedy níž než Three Mile Island a podstatně níž než Černobyl. Ve Three Mile Island v USA v roce 1979 šlo o pátý a v sovětském Černobylu v roce 1986 o sedmý, nejvyšší stupeň.
Ke spuštění animované infografiky klikněte na obrázek:
Podle AFP bylo dnes v okolí elektrárny Fukušima 1 zjištěno radioaktivní cesium. V jejím areálu byla také podle médií naměřena úroveň radioaktivity tisíckrát vyšší, než jsou běžné hodnoty, a v jejím okolí osmkrát vyšší.
Jodové tablety
Japonské úřady začaly z preventivních důvodů rozdávat jodové tablety, které pomáhají neutralizovat následky ozáření.
Japonské televizní stanice vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí, a to i za již evakuovaným pásmem, aby se uzavřeli ve svých domovech a neotvírali okna. Doporučují lidem chránit si dýchací cesty mokrými šátky a co nejvíce si zakrýt tělo, aby zabránili styku kůže se vzduchem.
Někteří lidé ze strachu před jadernou katastrofou zamířili na jih země. Očití svědci také hovořili o skupování potravin v obchodech.
Japonská jaderná agentura nevylučuje, že v jednom z reaktorů ve Fukušima 1 by kvůli výpadku chladicího média poškozeného zemětřesením mohlo nastat tavení palivových tyčí.
Mluvčí společnosti Tepco nicméně prohlásil, že tavení zatím nenastalo a společnost se snaží doplnit vodu do média na příslušnou úroveň, aby mohl být reaktor chlazen. Pokud by ale k tavení došlo, nikoho prý neohrozí, protože v okruhu 20 kilometrů jsou evakuovány desítky tisíc obyvatel.
Tepco dostala povolení k upuštění části radioaktivní páry, aby se snížil více než dvojnásobně vysoký tlak v havarovaném chladicím systému a předešlo se dalšímu poškození reaktorů.
Problémy hlásí i druhá elektrárna
Problémy s chladícím okruhem na svých třech reaktorech ohlásila i druhá jaderná elektrárna v prefektuře Fukušima, která leží v oblasti postižené zemětřesením a cunami. Odtud žádný únik radioaktivity zaznamenán nebyl. Nicméně i operátor této elektrárny dostal příkaz, aby vypustil určité menší množství radioaktivní páry, aby se snížil tlak v zařízení. I tady byli lidé z okolí evakuováni.
Elektrárna Fukušima 2 je asi 12 kilometrů vzdálena od Fukušimy 1. Obě zařízení leží asi 240 kilometrů severně od Tokia.
Pro pět jaderných reaktorů v obou elektrárnách platí ode dneška kvůli poruchám na chladicích zařízeních výjimečný stav.
Havárie ve Fukušimě podnítila dnes odpůrce jaderné energetiky v západní Evropě k novým výzvám k opuštění tohoto způsobu získávání energie. Francouzští Zelení například uvedli, že tato nehoda ukazuje, že žádné bezpečnostní záruky neexistují. V Itálii několik představitelů levicové opozice vyzvalo vládu, aby ustoupila od návratu k jádru, o němž rozhodla v roce 2008, a podobné volání se ozvalo i z Německa.