Kim Čong-un se osobně zúčastnil pátečního odpálení střely, které Rada bezpečnosti na svém zasedání okamžitě označila za skandální. Podle japonského ministra zahraničí šlo o mezikontinentální balistickou střelu, podle Spojených států amerických o raketu středního doletu.

Raketa proletěla nad severním Japonskem a dosáhla maximální nadmořské výšky 770 kilometrů. Po zhruba 3700 kilometrech dopadla do Tichého oceánu. Podle japonského ministra obrany Icunoriho Onodery stačila tato vzdálenost na to, aby raketa zasáhla americký ostrov Guam. USA i Rusko test odsoudily, Jižní Korea reagovala odpálením dvou balistických raket.

Severokorejský vůdce Čong-un při prezentaci rakety Hwasong-12 v pátek uvedl pro korejskou ústřední tiskovou agenturu, že KLDR by měla dokázat "velkomocenskému šovinistovi" svou vůli "zkompletovat své jaderné síly i přes neomezené sankce a blokádu". Podle něj je cílem Severní Koreje "vytvořit skutečnou rovnováhu se silami USA, aby se američtí vládci už nikdy neodvážili mluvit v souvislosti s KLDR o vojenské variantě". 

Americký poradce pro národní bezpečnost Herbert Raymond McMaster sdělil v pátek novinářům, že vojenskou akci s ohledem na pokračující zkoušky raketových zbraní v Severní Koreji nevylučuje, nicméně není zatím řešením číslo jedna. "Vojenská možnost řešení konfliktu existuje, ale není tím, čemu bychom dávali přednost," uvedl McMaster.

Podle něj existuje mezi všemi klíčovými národy zapojenými do dění na Korejském poloostrově shoda v tom, že jediným přijatelným řešením je jeho "denuklearizace".