„Pád mostu zanechal trhlinu v srdci Janova. Je to hluboká rána,“ řekl arcibiskup ve své kázání.

Posledního rozloučení s 18 oběťmi, z nichž polovina byli cizinci se zúčastnili kromě pozůstalých i členové hasičského sboru, záchranných týmů a policie, které při vstupu do sálu, kde byly před improvizovaným oltářem vystavené rakve, přivítal potlesk.

Dalšími účastníky obřadu pak byli vrcholní představitelé státu, včetně italského prezidenta Sergia Mattarella a premiéra Giuseppa Conteho, předsedy poslanecké sněmovny Roberta Fica, předsedkyně senátu Marie Elisabetty Casellatiové a ministra dopravy Danila Toninelliho.

„Tyto věci by se neměly dít, ale bohužel se stále dějí. Teď hledají někoho, koho by mohli obvinit, ale ti mrtví se nevrátí,“ řekl Giuseppe Rondinelli, přítel jedné z obětí, který byl mezi truchlícími.

Mezi trchlícími pak seděli ve svých dresech i hráči obou městských fotbalových týmů Janov CFC a Sampdoria. Oba týmy odmítly tento týmy hrát, aby tak vzdaly úctu obětem tragédie.

Rodiny ostatních obětí státní pohřeb odmítly jako proti protest vůči státu, který údajně svou nečinností neštěstí způsobil.

„Je to stát, kdo to způsobil. Neměli by se vůbec ukazovat. Přehlídka politiků je ostudná,“ citovala média v pátek matku jedné z mladých obětí z Neapole. Arcibiskup Angelo Bagnasco, který státní pohřeb vedl, vyjádřil svůj respekt k těm, kteří odmítli státní pohřby.

Našly se další oběti

V Itálii byl rovněž v sobotu vyhlášen státní smutek. Ještě před pohřbem v sobotu záchranáři, kteří prohledávají trosky zhrouceného dálničního mostu v Janově objevili podle místních médií další oběti. Celková bilance se tak prozatím zastavila na 41 mrtvých a 15 zraněných.

Ve zcela zdemolovaném automobilu, který byl zaklíněný pod velkým kusem betonu ze zříceného pilíře poblíž levého břehu Polcevery, cestovala tříčlenná rodina včetně devítileté dívky.

K neštěstí došlo v úterý

Ke zřícení asi dvousetmetrového úseku mostu Polcevera Viaduct, který je součástí dálnice A10, došlo v úterý krátce po poledni. V době neštěstí se na mostu nacházelo 35 osobních aut a tři kamiony. Mezi spadlými vozidly byl i český kamion pražské firmy Sped-it, jeho řidič nehodu přežil.

Trosky mostu spadly na hustě osídlenou oblast předměstí Janova a zavalily několik domů a průmyslových budov. 

Polcevera Viaduct nebo tak podle svého tvůrce Morandiho most byl vybudován v letech 1963 až 1967 italskou společností Società Italiana per Condotte d’Acqua. Stavba měla celkovou délku 1102 metrů, mostovka byla umístěna ve výšce 45 metrů nad terénem. Most byl zavěšen na třech betonových pilířích, které dosahovaly výšky 90 metrů.