V Japonsku letos stoupl počet útoků medvědů na lidi, což odborníci připisují úbytku jejich přirozeného prostředí i klimatickým změnám. Jen od dubna do září tyto šelmy napadly přes osm desítek lidí, z nichž čtyři nepřežili, napsala agentura AP.

Za celý loňský rok bylo na souostroví zaznamenáno o dvacet útoků méně.

Medvědi hledají potravu o bydlených částech

Podle ministerstva životního prostředí je nárůst medvědích útoků alarmující. Televize přinášejí záběry šelem bloumajících ulicemi nebo šplhajících na stromy v blízkosti domů, kde doufají nalézt nějakou potravu.

Útoky jsou zatím registrovány pouze v méně obydlených oblastech v severní a centrální části Japonska. Naposledy minulý týden vnikl medvěd do sanatoria pro staré lidi, kde vážně zranil jednu ženu.

Jen na severním ostrově Hokkaidó bylo v blízkosti lidských sídlišť zastřeleno na 400 medvědů. Medvědi tu podle místních úřadů začátkem roku roztrhali dva lidi. Přes 150 zastřelených šelem připadá na horskou prefekturu Fukušima.

Odborníci vysvětlují, že především rekordní vedra letošního léta negativně ovlivnila tradiční potravní zdroje těchto všežravců. Nedostatek potravy, konkrétně ořechů a žaludů, je pak žene do zemědělských nebo městských oblastí, řekl zástupce fukušimské prefektury Tacuo Sato.

Na vině je i člověk

V některých oblastech je ale na vině činnost člověka, který způsobil změny na medvědím životním prostoru a následné vzájemné kontakty. Medvěd potřebuje na podzim denně alespoň 50 kilogramů potravy, aby si vytvořil zásoby podkožního tuku na zimu.

Na ostrově Hokkaidó žije 1800 až 3600 medvědů. Proto k radám místních činovníků nejen obyvatelům patří: „Když naneštěstí narazíte na medvěda, musíte se mu dívat pevně přímo do očí a pomalu se vzdalovat, nikoliv utíkat.“