K havárii došlo ve městě Kanzaki na jihozápadě Japonska. Záchranáři našli na místě šestadvacetiletého druhého pilota vrtulníku. Byl ale v bezvědomí, z něhož se už neprobral a později na následky zranění zemřel. Stále se pátrá po třiačtyřicetiletém prvním pilotovi. Uvedl to mluvčí japonského ministerstva obrany.

Japonský deník Asahi Shimbun uvedl s odvoláním na informace místní požární služby, že další zraněnou je jedenáctiletá dívka, která byla v domě, na nějž se vrtulník zřítil. Tu údajně odvezli do nemocnice s poraněným kolenem. Informace ale zatím nebyla potvrzena žádným oficiálním zdrojem. 

Helikoptéra typu Aérospatiale Gazelles, ilustrační foto.
Na jihu Francie se srazily dva vrtulníky, pět lidí zemřelo

Japonská televize NHK uvedla záběry sloupu hustého šedého kouře, který stoupal z místa havárie, nacházejícího se v obytné čtvrti asi 300 metrů od základní školy. Lidé byli z dané oblasti okamžitě evakuováni.

"Slyšela jsem něco, co znělo, jako když se chvěje zem. Vyšla jsem ven a uviděla plameny a černý kouř. Nemůžu uvěřit, že se to stalo," řekla televizi NHK jedna z očitých svědkyní.

Ministr obrany Icunori Onodera už dříve novinářům sdělil, že šlo o vrtulník AH-64 Apache. Vrtulník podle něj po dopadu explodoval v plamenech. Na místě zasahovalo čtrnáct hasičských vozů a tři sanitky. Místní úřady potvrdily, že vůz dopadl do obydlené zóny. 

Ministryně obrany Karla Šlechtová navštívila čáslavské letiště.
Šlechtová: Od vojáků chci jasné požadavky na vrtulníky

Nehoda připomněla podobný incident z roku 2016, kdy v japonských horách havarovala helikoptéra se šesti lidmi na palubě. Najít se podařilo jen čtyři těla. 

K několika nehodám došlo i v souvislosti s americkými vojenskými vrtulníky, což vyvolalo odpor k jejich přítomnosti v zemi. Zatím posledním takovým incidentem bylo nucené nouzové přistání helikoptéry UH-1 na japonském ostrově Okinawa.