V sobotu se podle informací AFP přidal na stranu povstalců vedených bývalým viceprezidentem Riekem Macharem jeden z velitelů armádních jednotek, jež mají pod kontrolou stát Jednota, který má v zemi nejbohatší zásoby ropy. Vládní mluvčí Philip Aguer ale ujistil, že tento jihosúdánský stát mají i s nalezišti nadále v moci síly věrné prezidentu Salvovi Kiirovi. Vzbouřenci podle něj ovládli pouze Bentiu, metropoli státu.

V Jižním Súdánu vypukly boje mezi vládními jednotkami a rebely z řad stoupenců Machara minulý týden. Kiir odvolal Machara z úřadu viceprezidenta v létě. Násilí se od minulé neděle šířilo v hlavním městě Jubě, postupně se ale začalo objevovat i v ostatních částech země. Od té doby v důsledku střetů zemřely podle činitelů OSN stovky lidí.

„Ropné bohatství je věc, která zřejmě ještě více zostří nynější boj o moc," upozornila podle AFP Emma Wickersová z mezinárodní nevládní organizace Global Witness. „Pokud se povstalci zmocní ropných polí, stane se vláda jejich rukojmím," dodala.

Ropné firmy, jako například čínská státní společnost China National Petroleum Corp (CNPC), už začaly svůj personál evakuovat. To znamená, že v nejlepším případě těžba dál poklesne. Stovky cizinců, kteří v ropném sektoru pracují, především Číňanů a Pákistánců, v sobotu zaplnily letiště jihosúdánského hlavního města Juby s úmyslem zemi co nejrychleji opustit.

AFP cituje experty, kteří poukazují na to, že sousední Súdán se v roce 2011 vzdal svých jižních oblastí bohatých na ropu pod mezinárodním tlakem, aby se tak umožnil vznik Jižního Súdánu. Od té doby ale Chartúm využívá etnických sporů v novém státu a podporuje různé skupiny s cílem šířit nesváry a ničení. Nyní si už stěžuje, že se v Jižním Súdánu snížila těžba ropy, na níž je chatrná súdánská ekonomika do značné míry závislá. Súdán dává sousední zemi k dispozici ropovody pro přepravu vytěžené suroviny. V příštím roce by za to měl dostat odhadem 1,5 miliardy dolarů (přes 28 miliard korun).

Súdánští činitelé vyjadřují obavy z šíření konfliktů do dalších oblastí a pozorovatelé v této souvislosti upozorňují na možnost vojenské intervence Chartúmu.