Sameček kulohlavce černého se stal zatím poslední obětí znečištění thajského pobřeží plastovými odpadky. Umírající samec byl nalezen začátkem týdne nedaleko hranic s Malajsií a přes snahu veterinářů velrybu zachránit v pátek odpoledne uhynul. Následná pitva pak ukázala, že měl žaludek plný igelitových sáčků nacucaných vodou. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na thajský Úřad pro námořní a pobřežní zdroje. 

Podle námořního biologa Thona Thamrongnawasawata zabránil igelit velrybě přijímat normální potravu. "Máte-li v žaludku 80 plastových sáčků, zemřete," sdělil AFP. Podle jeho slov uhyne ročně v thajských vodách na následky požití plastu nejméně 300 živočichů včetně kulohlavců, mořských želv a delfínů. 

"Je to obrovský problém. Používáme příliš plastů," uvedl Thamrongnawasawat. 

Smrt kulohlavce vyvolala velkou odezvu na thajských sociálních sítích. "Je mi nesmírně líto, že zvíře, které neudělalo nic špatného, musí nést nejtěžší důsledky lidských činů," napsal v thajštině jeden z uživatelů Twitteru.

Kulohlavec černý je druh mořského savce příbuzného delfínům, který se sdružuje v početných skupinách až o stovkách jedinců. Dospělí kulohlavci dorůstají až sedmi metrů a dosahují hmotnosti až 4,5 tuny.