Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za útok na lokální televizní stanici Shamshad v Kábulu, při níž ozbrojenci převlečení za policisty pobili členy ochranky a poté spustili palbu na zaměstnance televize. Zatím však své prohlášení ničím nedoložil. Další afghánská islamistická miliatntní organizace Tálibán ještě během dopoledne popřela, že by byla do útoku zapojena. Informuje o tom agentura Reuters. 

Afghánským zvláštním silám se podařilo po dvouhodinovém boji televizi opětovně obsadit, podle policie však byli nejméně dva lidé zabiti a dalších dvacet bylo zraněno.

V kábulské mešitě se odpálil sebevražedný atentátník.
Dva útoky na mešity v Afghánistánu si vyžádaly přes 70 mrtvých

Podle svědků útočníci při vniknutí do budovy házeli granáty a stříleli. "Muži oblečení do policejních uniforem zabili pomocí ručních granátů jednoho z našich strážných a další zranili. Pak se do budovy dostali ostatní a začali střílet," popsal útok Abed Ehsas, ředitel televizního zpravodajství společnosti Shamshad. "Zasáhli několik našich kolegů, mnoha dalším se díky Bohu podařilo dostat se ven. Řada jich ale byla zraněna, ať už výstřely, padajícím sklem nebo tím, že museli vyskočit z oken ve vyšších patrech," sdělil Ehsas agentuře Reuters.

Reportér, kterému se podařilo utéct, řekl BBC, že v době útoku bylo v televizi přes sto zaměstnanců. "Někteří moji kolegové byli zabiti a zraněni. Podařilo se mi uniknout," sdělil Hashmat Istankzai, reportér paštunsky mluvící televize.

Oddíl afghánských sil zvláštního určení provrtal při znovudobývání budovy její betonovou zeď a vhodil dovnitř třaskavinu. Poté jeho vojáci vstoupili do budovy. Při jejím obsazování zabili nejméně jednoho z útočníků, dalšího usmrtila samotná třaskavina.

Jde už o několikátý útok v Kábulu v poslední době. Právě před týdnem, v úterý 31. října, vjel sebevražedný útočník s bombou na motocyklu v Kábulu do přísně střežené a zajištěné diplomatické zóny. Zabil nejméně tři lidi a zhruba patnáct jich zranil. Jde o první útok na takzvanou "zelenou zónu" hlavního města Afghánistánu od masivnho bombového útoku z 31. května, který zabil a zranil stovky lidí.

Teror v Kábulu, ilustrační foto
V Kábulu útočil sebevražedný motocyklista, zabil nejméně tři lidi

Sebevražedné útoky Tálibánu a ozbrojenců Islámského státu v poslední době sílí a cílí především na  mešity a na nově zavedená bezpečnostní stanoviště.

Podle BBC představuje Afghánistán pro novináře a další lidi z médií jednu z nejnebezpečnějších zemí světa. V loňském roce zahynulo sedm zaměstnanců soukromé televizní stanice Tolo zabito při sebeveražedných bombových útocích Tálibánu v Kábulu. Letos došlo k nejvražednější teroristické akci v květnu, kdy při velkém sebevražedném útoku zahynulo víc než 150 lidí, mezi nimi i řidič BBC.