Požár vypukl na káhirském Ramsesově nádraží poté, co vlaková souprava přijíždějící z Alexandrie narazila do ocelové bariéry. Následně pravděpodobně vybuchla palivová nádrž lokomotivy, informovala Sky News Arabia.

Na sociálních sítích se objevily záběry z bezpečnostních kamer, na kterých je vidět, že vlak nedokázal při příjezdu k šestému nástupišti zastavit. Další záběry ukazují cestující, kteří prchají před výbuchem. Oblečení některých z nich již hořelo.

Selhaly brzdy?

„Když lokomotiva přijížděla k nástupišti, viděl jsem muže, jak mával rukama a křičel ‚Nefungují brzdy! Nefungují brzdy!‘. Potom z lokomotivy vyskočil. Co se s ním stalo dál nevím,“ popsal agentuře Reuters Ibrahim Hussein, kterému se podařilo před explozí uniknout.

„Stála jsem na nástupišti, když vlak ve velké rychlosti narazil do bariéry. Lidé v panice utíkali pryč, ale někteří z nich zemřeli poté, co lokomotiva explodovala,“ řekla zase svědkyně Míná Ghálíová s tím, že na zemi viděla ležet nejméně devět těl. 

 Podle očitých svědků je v kolejišti mnoho ohořelých mrtvých těl a část staniční budovy se zhroutila. Železniční správa proto až do odvolání zastavila provoz všech vlaků. 

Ministr rezignoval

Místo incidentu navštívilo několik členů vlády včetně ministra dopravy Hišáma Arafáta, který uvedl, že příčinu nehody objasní technická komise. Následně odstoupil z funkce, přičemž předseda vlády Mustafá Madbúlí jeho rezignaci přijal. 

Jak upozornil zpravodajský server BBC, egyptská železnice je dlouhodobě kritizována za nedostatečná bezpečnostní opatření. K dosud největší tragédii došlo v roce 2002, kdy při požáru přeplněného osobního vlaku nedaleko Káhiry zemřelo více než 370 osob. V srpnu 2017 zahynulo při srážce dvou vlaků u Alexandrie 43 lidí a přibližně 100 dalších bylo zraněno.