Jakmile vešlo ve známost první zjevení z 10. prosince, začaly sem chodit tisíce koptských křesťanů v naději, že jim podivné světlo přinese požehnání. Mezi davem, v němž se tlačí celé rodiny, se prodírají prodavači čaje a cukrovinek.

„První, kdo zjevení Panny Marie spatřil, byl muslimský soused. Nafilmoval to a nafotografoval a obrázky pak všem dával,“ říká otec Fichay, farář z kostela v této čtvrti.

Muslim Hasan byl v nedaleké kavárně, když kolem půl deváté večer spatřil silné světlo vycházející z kostela. I kolemjdoucí na ulici si začali všímat záblesků a viděli ptáka létajícího v kruzích nad kostelem.

Kolem druhé hodiny v noci se podle otce Fichaye zjevila Panna Maria v bělomodrém šatu. Podle některých muslimských obyvatel této chudinské čtvrti však jde o podvod, o obraz vytvářený za pomoci laserových paprsků.

Novina o zjevení se ihned rozšířila a stovky lidí se každého večera vyzbrojují mobily, aby se je pokusili zachytit. „Je to ona ve svém bělomodrém šatu, není o tom žádných pochyb. Nemůže to být přelud,“ tvrdí nadšeně šestatřicetile­tý Ramí.

„Kostel se každý večer zavírá, nebyli jsme tu, když se obraz ukázal poprvé. Rozhodli jsme se tedy vrátit se nazítří a spatřili jsme ptáka létajícího v kruzích a pak světlo,“ říká poněkud odměřeně otec Fichay.

Devětatřicetiletá Munír Šahátová o zázraku nemá žádné pochybnosti, protože jí prý Panna Maria při svém zjevení vrátila zrak na levé oko.

„Bylo tři čtvrtě na čtyři ráno, když mi začala levé oko operovat. Asi čtvrt hodiny jsem cítila ostrou bolest. Pak jsem na oko viděla. Jsem šťastná,“ líčí svůj zážitek. „Podívejte se, moje levé oko teď vidí lépe než to pravé,“ dodává žena, která o zázraku vůbec nepochybuje.

Dvaatřicetiletý Nabíl, jeho manželka Miriam a jejich tři děti jeli dvacet kilometrů z opačné strany Káhiry, aby se jim dostalo od Panny Marie požehnání. „Zůstaneme až do zítřka,“ říká Miriam. Se svými čtyřmi dětmi odjede až druhý den ráno. „Školy jsou stejně zavřené kvůli prasečí chřipce. Můžeme tady klidně zůstat, abychom si na zjevení Panny Marie počkali,“ vysvětluje.

„Zjevení Panny dokazuje, že křesťanství je živé a že to, co říká bible, je pravda,“ dodává Nabíl. Odmítá článek v jedné z publikací univerzity Al-Azhar, jež je jednou z nejvyšších autorit islámu a která v článku zpochybnila základy křesťanství.

Křesťané tvoří asi deset procent z 80 milionů obyvatel Egypta. Pravidelně si stěžují, že jsou jim nepřístupná klíčová místa v armádě, v justici i na univerzitách. „Nemůžeme znát důvody zjevení Panny Marie. Možná k nám přichází proto, aby povzbudila lidi ve víře, aby jim pomohla řešit jejich problémy,“ soudí otec Fichay. „Možná se tak chce přiblížit lidem a ukončit napětí panující mezi muslimy a křesťany,“ říká.