Ničivý požár, pojmenovaný jako Thomas, se stal pátým největším požárem v moderní historii Kalifornie, podle úřadů se však jeho šíře už zmenšila jen na 15 procent původní velikosti. Protože se oheň přesunul blíž k pobřežním městům, byla část obyvatel Montecita, Summerlandu a Carpinterie požádána, aby opustila své domovy. Evakuační příkazy pro města Ojai a Santa Paula mohly být naopak zrušeny. Informuje o tom agentura DPA.

Požár si zatím vyžádal jeden lidský život. Sedmdesátiletá žena zemřela při autonehodě, když se během minulého týdne pokusila plamenům ujet. Zatím je jedinou potvrzenou obětí v zemi. Škody způsobené ohněm už podle amerických úřadů přesáhly 38 milionů dolarů. V současnosti hoří na jihu Spojených států stále ještě šest velkých požárů a úřady zkoumají, jak vlastně vznikly.

Americký prezident Donald Trump a viceprezident Mike Pence se během pondělí sešli s americkým ministrem zemědělství Sonnym Perduem, aby projednali, jak dále reagovat na kalifornské požáry. Vláda zajišťuje ve spolupráci s několika agenturami včetně Federální agentury pro řešení mimořádných událostí pozemní a vzdušné protipožární prostředky a koordinuje činnost hasičů a záchranářů.

Na víc než 90 procentech své původní velikosti zůstávaly v pondělí dva požáry, Creek a Rye. Další požár, nazvaný Skirball, který hoří v oblasti rezidenční čtvrti Bel Air v Los Angeles, omezili hasiči na 85 procent jeho původní velikosti.

Hasičům však příliš nepomáhají povětrnostní podmínky, protože k rozšíření ohně přispěl silný vítr Santa Ana. Ten naštěstí v noci ze včerejška na dnešek trochu zeslábl. Americká Národní meteorologická služba však varuje, že oblast je nadále vystavena silným pevninským větrům. Uvedla také, že jižní Kalifornie zažívá jedny z nejsušších prosincových dnů za hodně dlouhou dobu.

Takzvané "ďábelské větry" vanou od vnitrozemských pouští jižní Kalifornie směrem k pobřeží, nejčastěji v pozdním létě nebo na podzim, a zvyšují výrazně riziko požárů na západním kalifornském pobřeží, které je bohužel silně osídleno.

Zdroj: Youtube