Když se v pondělí 1. ledna 2018 začala v Kalifornii prodávat psychotropní, ale též léčivá látka získávaná z konopí, vytvořily se u obchodů už dlouho před otevírací hodinou dlouhé fronty. Majitel dragstoru v San Jose řekl CNN, že jde o „nejrušnější den v sedmileté historii naší prodejny“.

Z Oaklandu hlásí obchodníci, že na legálně prodávanou marihuanu čekají stovky lidí. Předpokládá se, že tržby v nejbližších dnech stoupnou až o 60 procent. Jak připomíná agentura New Frontier Data, tzv. tráva je teď povolena v nelidnatějším státě USA.

Jen za minulý týden v oblasti požádalo o licenci 200 nových prodejců. Vláda přesto dál zakazuje marihuanu jakkoliv z Kalifornie vyvážet. Nesmí se přepravovat letadlem ani posílat poštou.

Legální užívání marihuany má na západě Spojených států více než dvacetiletou tradici. Kalifornské úřady povolily canabis pro lékařské účely už v roce 1996. Rekreační užívání však dostalo zelenou teprve nyní – relativně dlouho poté, co stejnou věc povolili na Aljašce, v Coloradu, Oregonu nebo Washingtonu.

Zákony většiny amerických států jsou nicméně stále proti užívání lehkých drog. Vzdoruje také současný ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Ten už několikrát prohlásil, že proti legalizaci marihuany, která je podle něj vysoce nebezpečnou návykovou látkou, federálně zakročí.