Násilník nejprve zastřelil vyhazovače a pak se vydal směrem k baru. Předtím, než začal pálit do davu poloautomatickou zbraní, vypustil několik dýmovnic. Nakonec legálně drženou zbraň obrátil proti sobě. Informoval o tom server BBC.

Muž jménem Ian David Long sloužil u amerického námořnictva od srpna 2008 do března 2013, pracoval jako kulometčík s hodností rotného. Dříve pobýval na základně na Havaji. Bydlel nedaleko místa, kde k hrůznému činu došlo. Na sedm měsíců se zúčastnil také mise v Afghánistánu, a to na přelomu let 2010 a 2011. 

Nelegální zbraň

I když útočník zbraň Glock ráže 45 držel legálně, byla vybavena rozšířeným zásobníkem, který je v Kalifornii nelegální. Mohl tak na jedno nabití vypálit více než 11 nábojů. Jestli během akce znovu nabíjel a kolik nábojů vystřelil, zatím není známo. Vše zatím naznačuje tomu, že si své oběti vybíral náhodně.

Long byl v evidenci místní policie. Ta proti němu zasahovala letos v dubnu, jelikož byl agresivní a choval se pomateně. Psychologové poté zkoumali jeho mentální stav, nakonec ale nebyl hospitalizovaný podle amerického zákona. Měl jisté psychické problémy, šerif nevyloučil, že trpěl posttraumatickou stresovou poruchou. V roce 2015 se stal obětí rvačky v jiném baru v Thousand Oaks.

Byl absolventem Kalifornské státní univerzity v Northridge. Motiv jeho činu zatím není znám.