Kaliningrad býval v dobách, kdy se nazýval Královec či Königsberg, součástí Německa, než jej na konci druhé světové války dobyla Rudá armáda. Obviněným hrozí až sedm let za mřížemi, pokud budou usvědčeni z předem naplánovaného výtržnictví, spáchaného ve skupině. Mezitím skoro rok strávili ve vyšetřovací vazbě.

"U soudu dnes zazněla obžaloba a obvinění se k ní vyjádřili. Michail Feldman a Oleg Savvin prohlásili, že nechápou, z čeho jsou obviněni, a vinu odmítli. Dmitrij Fonarjov vinu přiznal částečně," řekl agentuře RAPSI Feldmanův obhájce Dmitrij Dinze. Proces má podle něj pokračovat příští týden výslechem obviněných.

Podle polského listu Gazeta Wyborca se německá vlajka objevila nad garážemi FSB tak časně ráno, že nevyvolala žádný rozruch. Policii se podařilo aktivisty z Výboru sebeobrany společnosti pochytat ještě týž den. Jednomu prý podstrčili do batohu trhaviny, aby jej mohli obvinit z nelegálního držení výbušnin, a další zatkli za údajné nadávání na veřejnosti. Zprvu vyvázli jen s tresty 10 až 15 dní vězení, o měsíc později se však ocitli ve vazbě po obvinění z výtržnictví.

Podle téhož paragrafu byly odsouzeny do vězení punkerky ze skupiny Pussy Riot, které před prezidentskými volbami v roce 2012 v hlavním pravoslavném chrámu země, moskevské katedrále Krista Spasitele, vzývaly Bohorodičku, aby vyhnala Vladimira Putina.

Obhájkyně věří v mírný trest

"Je jasné, že odsouzení se nevyhnou, ale doufám, že soud skončí do května a že nedostanou více než děvčata z Pussy Riot, čili dva roky," řekla polskému deníku jedna z obhájkyň, Marija Bonclerová. Místní společnost je podle ní tak zastrašená, že žádné protesty se nekonají.

Vyvěšení německé vlajky v Kaliningradu se odehrálo v předvečer referenda o odtržení Krymu od Ukrajiny a připojení k Rusku. "Jestli na Ukrajině je možné vyvěšovat ruské vlajky a náš stát to podporuje, tak proč v Kaliningradu, který do roku 1945 byl součástí Německa, nelze vyvěsit německou vlajku?" argumentuje obviněná trojice.