„Bojujeme s ohněm již několik dní, ale práce v takto extrémních podmínkách je náročná a bezpečnostní rizika nás v přístupu k plamenům limitují,“ řekl reportérům deníku Edmonton Journal (EJ) velitel zásahu Scott Elliot krátce poté, co v pondělí večer došlo k vyhlášení evakuace.

V centru Ústí hořel byt. Obyvatelé domu museli být evakuováni.
V centru Ústí hořel sklep. Obyvatelé domu museli být evakuování

Situace na severu Alberty se změnila v kritickou na konci minulého týdne. Suché a větrné počasí zapříčinilo, že se naplnila varování meteorologů a hned na několika místech propukly požáry, přičemž nejméně pět z nich se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu. Právě ten nedaleko města High Level však podle EJ vzbuzuje největší obavy.

Požár zachvátil část zalesněného území, které dohromady tvoří obrovské 8,2 milionů hektarů (82 tisíc kilometrů čtverečních) velké území na severozápadě provincie. Do pondělního večera plameny zničily na 69 tisíc hektarů (690 kilometrů čtverečních) lesa.

Vzpomínka na požár ve Fort McMurray

„Lidé se samozřejmě bojí, protože mají v živé paměti požár v okolí Fort McMurray,“ vysvětluje starostka města Crystal McAteer s odkazem na řádění živlů z roku 2016, při kterém plameny spálily plochu téměř 589 tisíc hektarů, zničily přes tři tisíce domů a napáchaly škody za 9,9 miliardy dolarů (228 miliard korun).

Zdroj: Youtube

„Plameny na pohled budí hrůzu, protože vítr žene kouř pryč od města a plameny na horizontu jsou vážně děsivé. Snažíme se ale obyvatele ujistit, že děláme maximum,“ říká McAteer.

Pod mostem hořel odpad, docházelo i k menším výbuchům.
Pod mostem v Pardubicích hořelo. Z místa se ozývaly výbuchy