Letadlo havarovalo při vzletu z letiště Almaty. Letoun kazašských aerolinek při vzletu ztratil výšku a narazil do budovy nedaleko letiště. Prozatím je potvrzeno nejméně 12 mrtvých a 66 zraněných, na místě však stále zasahují záchranáři.

Soustrast pozůstalým již vyjádřil kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev. Do objasnění katastrofy pak byly také pozastaveny lety aerolinek Bek Air i letadel typu Fokker 100. 

Havarované letadlo mířilo do kazašské metropole Nur-Sultan. Příčina havárie zatím nebyla zjištěna. Podle reportéra Reuters, který se v okamžiku katastrofy pohyboval nedaleko, byla v té době hustá mlha.

Zástupci letiště uvedli, že na palubě letadla bylo 93 cestujících a pětičlenná posádka. Podle úplného seznamu cestujících, zveřejněného kazašským ministerstvem vnitra, bylo na palubě 85 dospělých, pět dětí a tři nemluvňata plus posádka letounu.

Letiště uvedlo, že letadlo ztratilo výšku v 7:22 místního času (2:22 středoevropského času), načež se střetlo s betonovou bariérou a narazilo do dvoupodlažní budovy. Při nárazu nedošlo k požáru.

Velký náraz

Web Tengri News přinesl svědectví jedné z přeživších, Maral Ermanové, podle níž se letadlo při vzletu otřáslo. Řekla, že jí to nejdřív připadalo, jako by letadlo znovu dosedlo na zem, ale ve skutečnosti „jsme něco zasáhli“.

"K žádné větší panice na palubě nedošlo, nebyl tam křik," řekla Ermanová. Posádka podle ní otevřela východ pro cestující, aby opustili stroj. Dodala, že později viděla, jak se letadlo "rozpadlo v půli".

Kazašské ministerstvo vnitra uvedlo, že mezi mrtvými je bohužel šest dětí. Poslední signál z letadla byl podle webu Flightradar24 zachycen ve 2:21 středoevropského času, tedy vteřinu před nárazem.

Na sociálních sítích i v různých médiích se už objevily záběry z místa, na nichž je vidět pracující záchranáře a kokpit letadla zaklíněný z boku do budovy. Na některých videích je slyšet ženský hlas volající sanitku. 

Aerolinky zrušily lety

Aerolinky Bek Air zrušily krátce po havárii všechny své lety. Letiště nicméně obnovilo normální provoz a uvedlo, že nehoda neovlivní jeho letový řád. 

Příčiny neštěstí by měla objasnit zvláštní vyšetřovací komise. Kazašský prezident přislíbil, že "všichni, kdo zodpovídají za nehodu, budou přísně potrestáni v souladu se zákonem".

Společnost Bek Air byla založena v roce 1999 a původně se zaměřovala na VIP klientelu. V současnosti se však označuje za první nízkonákladovou leteckou společnost v Kazachstánu. Její flotilu tvoří sedm letadel stejného typu, jako bylo havarované letadlo, tedy Fokker-100.

Není to poprvé

Nejde o první vážnou leteckou nehodu, která se v Almaty stala. Dne 29. ledna 2013 se poblíž tohoto města zřítilo osobní letadlo přilétající z hlavního města Akmolské oblasti v severním Kazachstánu Kokčetau. Zahynulo 20 lidí. A měsíc předtím se na jihu země zřítilo vojenské letadlo přepravující vyšší kazašské představitele bezpečnosti. Tato nehoda si vyžádala 27 obětí.