Většina psychologů a sociálních pracovníků, kteří pomáhají známým obětí vyrovnat se s víkendovou tragédií, jsou z Portorika. V Orlandu totiž žije velká komunita z tohoto státu USA s vnitřní samosprávou.

Podle dvaačtyřicetileté Maribely Mejíové, která z klubu odešla ještě před nejhorší střelbou svého druhu v historii USA, bylo přes 95 procent z asi tří stovek účastníků diskotéky latinskoamerického původu. Podle ní pocházeli tito lidé zejména z Portorika, Dominikánské republiky a Venezuely. Mejíová postrádá deset přátel, všichni jsou Portoričané, kteří žijí na Floridě již dlouho. "Všechno je nejisté, stále čekáme," postěžovala si Mejíová na nedostatek informací.

Také Mejíová, která na diskotéce byla se svou manželkou (Florida povoluje sňatky osob téhož pohlaví od roku 2014), se narodila v Dominikánské republice, ale od dětství žije na Floridě. Do klubu Pulse chodí s přáteli každou sobotu. Tentokrát ale odešla jako zázrakem dříve.

Ilustrační foto.Zatím ví, že o život přišel jeden z jejích přátel Eric Ortiz, třicátník portorického původu, který pracoval jako prodavač v obchodě s dárkovými předměty. "Byl to velmi veselý chlapec, rád se chodil bavit, navštěvovali jsme se," vzpomněla na svého kamaráda dojatá Mejíová.

Sedmačtyřicetiletý Portoričan Danny Concepción přišel do krizového centra pro informace o své padesátileté sestřenici, která byla na osudné diskotéce se svým dvaadvacetiletým synem. Úřady mu řekly, že jeho sestřenice není na seznamu 53 zraněných, ale zda je mezi mrtvými, Concepción ještě neví. Syn jeho sestřenice, který střelbu přežil, svou matku od té doby neviděl.

Pětatřicetiletý Portoričan Steve se v krizovém centru snaží získat informace o svém pětadvacetiletém bratrovi. "Má rád tanec, měl rád tanec, říkám ´má rád´, protože věřím, že je naživu," prohlásil s nadějí v hlase Steve.

Islámský stát se opět přihlásil k masakru v Orlandu
Radikální hnutí Islámský stát (IS) se opětovně přihlásilo k nedělnímu masakru ve floridském Orlandu, kde střelec Omar Mateen zabil nejméně 50 lidí. Již v neděli o odpovědnosti IS za masakr informovala agentura Amak napojená na toto teroristické hnutí, dnes tak islamisté podle agentury Reuters učinili ve své rozhlasové stanici Baján.

"Jeden z vojáků chalífátu v Americe podnikl přepad, když se dostal na shromáždění křižáků v nočním klubu pro homosexuály v Orlandu na Floridě. Předtím, než byl zabit, zde zabil a zranil více než stovku z nich," citovala agentura Reuters ze zprávy Bajánu.

Mateen, který je potomkem afghánských přistěhovalců, se krátce před činem přihlásil k IS.