Děti v mexickém městě Ciudad Juárez, které nechvalně proslulo krvavou válkou mezi drogovými gangy, si vyprávějí černý vtip: „Dokonce i Santa Claus má strach se tady zastavit, protože by od něj drogové gangy vymáhaly výpalné za hračky.“ Proto Santu zastoupili místní hasiči a chudým dětem k letošním Vánocům rozdali tisíce hraček, napsala agentura Reuters.

Stovky rodin zachumlaných ve vrstvách oděvů proti lezavé zimě čekaly na hlavním náměstí už od čtvrteční noci, aby si zajistily, že se na ně v pátek dostane některý z balíčků zdarma obsahujících dřevěné koníky, panenky a plyšová zvířátka.

Plastikové zbraně byly zničeny

Hasiči, z nichž někteří se oblékli do červených kabátů a nasadili si santaclausovské čapky, do balíčků rozdělili hračky poskytnuté v rámci charitativních darů. Zničili ale všechny plastikové zbraně, aby v nejnásilnějším městě Mexika nepodporovali hry na střílení.

Tisíce mrtvých

V Ciudad Juárezu bylo jen za letošní rok zabito v násilnostech spojených s obchodem s drogami více než 3000 lidí. V tomto městě působí stovky gangů od velkých až po ty malé, které často rekrutují chudé děti a teenagery jako své budoucí zabijáky.

„Celé město je nesmírně smutné. Předtím to takovéhle nebylo, nebylo tu tolik násilí a korupce,“ řekla sedmapadesátiletá Beatriz de la Cruzová, která čekala ve frontě v naději, že jí hasiči dají bicykl pro její vnučky. Hasiči uvedli, že letos před Vánocemi rozdali na 500 jízdních kol a 13.000 balíčků s dárky pro zhruba 7000 dětí.

Válka gangů

Chaos ve městě Ciudad Juárez, kde gangy válčí mezi sebou o ovládnutí lukrativních pašeráckých cest do sousedních USA a společně bojují proti bezpečnostním silám, je jedním z velkých problémů mexického prezidenta Felipeho Gonzáleze. Ten vyhlásil boj proti drogám za prioritu své vlády, ale zatím se nesetkává s úspěchem, navzdory vyslání policejních i vojenských posil do nejnásilnějších oblastí.

Ciudad Juárez, které bývalo kvetoucím průmyslovým městem, během posledních let čím dál tím víc upadá. Firmy odsud utekly do bezpečnějších měst, lidé nemají práci. Tíhu nastalé situace často nejvíc nesou děti, které přicházejí v drogovém násilí o rodiče nebo jsou svědky děsivých přestřelek.

Čtěte také: Při nových násilnostech zemřelo 14 lidí