„Ukážeme a řekneme to, co neuškodí dalšímu vyšetřování. Uvedeme také informaci o zatčených podezřelých, a to jak z řad strážců zákona, tak i z organizovaných zločineckých band," napsal Avakov na Facebooku.

Generální prokuratura již dříve oznámila, že se jí podařilo některé odstřelovače identifikovat a že zatím všichni podezřelí jsou výlučně Ukrajinci.

Obětí palby odstřelovačů se během únorového krveprolití před pádem Janukovyčova režimu stalo 104 lidí, další stovky vyvázly se zraněním. Ozbrojenci na střechách kyjevských domů tehdy mířili nejen na protivládní demonstranty, ale často i na policisty a nezúčastněné civilisty.

Odškodnění pozůstalých po obětech

V Kyjevě se spekulovalo o akci speciálních jednotek ministerstva vnitra, o provokaci pravicových nacionalistů či o krvavé lázni vyvolané Moskvou. Podle ní ale akce byla dílem ukrajinských nacionalistů, kteří prý palbou do vlastních řad chtěli zvýšit odpor vůči tehdejšímu režimu.

Ruská argumentace se opírala také o únik záznamu telefonického rozhovoru mezi unijní ministryní zahraničí Catherine Ashtonovou a šéfem estonské diplomacie Urmasem Paetem, že za únorovou střelbou do protivládních demonstrantů v Kyjevě mohl být někdo z tehdejší opozice.

Ukrajinská vláda se minulý týden rozhodla odškodnit pozůstalé po obětech, a to jak z řad demonstrantů, tak policistů.