Nikolaj Gluškov byl v devadesátých letech ve vedení největší ruské státní letecké společnosti Aeroflot a byl blízkým spolupracovníkem Borise Berezovského, ruského miliardáře a kritika Kremlu. Berezovskij zemřel záhadně už před pěti lety.

Oba muži měli údajně aerolinky připravit o stamiliony dolarů.

Gluškov byl v roce 1999 Moskvou obviněn z praní špinavých peněz a podvodů. Ve vězení strávil pět let, na svobodu byl propuštěn v roce 2004. Poté dostal v Británii politický azyl.

Tělo Gluškova objevili členové jeho rodiny v pondělí v noci v jeho domě v jihozápadním Londýně. Příčina smrti zatím není jasná. "Provedeme pitvu těla. V současné chvíli není příčina smrti jasná," řekl k případu podle webu metro.co.uk zástupce londýnské policie.

Boris Berezovskij byl jedním z nejbohatších Rusů. I jeho našla policie mrtvého v jeho britské vile v březnu 2013. Vyšetřovatelé tehdy došli k závěru, že spáchal sebevraždu, o čemž Gluškov prý vždy pochyboval. Oligarcha dříve dopomohl Vladimiru Putinovi, aby se stal prezidentským nástupcem Borise Jelcina. Brzy na to se ale Putin s Berezovským dostali do sporů a ruský miliardář se uchýlil do exilu do Velké Británie.