Třiapadesátiletý nezaměstnaný Mair čelí obžalobě z vraždy, těžkého ublížení na zdraví, držení zbraně za účelem spáchání trestného činu a z držení útočné zbraně. Podle státního zástupce Mair tvrdí, že je nevinný.

Dnešní začátek procesu, který by měl trvat asi tři týdny, se nesl ve znamení výběru dvanácti členů poroty. Soudce je vyzval, aby si během procesu nehledali žádné informace k případu na internetu, aby se nedívali na zprávy o procesu v televizi a nečetli ani články o něm v tisku.

Prokurátor Richard Whittman dnes v úvodní řeči označil vraždu Coxové za "zbabělý útok". "Thomas Mair zjevně zastával názory, které mu poskytly motiv, samozřejmě naprosto zvrácený, k zabití. Zabil ji, protože byla poslankyní, která nesdílela jeho názor," řekl Whittman.

Obžalovaný si podle prokurátora před útokem zjišťoval na Wikipedii informace o Coxové a vyhledal si i její twitterový účet. Na internetu sháněl také informace o Ianu Gowovi, britském poslanci, kterého zavraždila v roce 1990 Irská republikánská armáda (IRA). Policie v Mairově bytě našla knihy o nadřazenosti bílé rasy, o nacistickém Německu, o vraždách a atentátech, uvedl prokurátor.

Vrah vážně zranil i 77letého muže, který se snažil Coxové pomoci

Coxovou vrah postřelil a pobodal 16. června v jejím severoanglickém volebním okrsku v okamžiku, kdy se poslankyně chystala na setkání s občany v knihovně v Birstallu. Coxová následně v nemocnici svým zraněním podlehla. Vrah rovněž vážně zranil 77letého muže, který se snažil Coxové pomoci. Podle prokurátora, který dnes citoval svědky, volal při útoku "Británie na prvním místě".

"U příležitosti začátku procesu vyzývám každého, aby si připomněl Join život a to, za co bojovala, ne způsob její smrti," uvedl v neděli na twitteru její manžel Brendan.

Coxová podporovala setrvání Británie v Evropské unii a bojovala také za práva uprchlíků. Soud musí nyní objasnit mimo jiné to, zda motivem vraždy byl krajně pravicový názor pachatele, který po zadržení řekl, že jeho jméno je "smrt zrádcům, svobodu Británii". Obhajoba podle britského tisku nehodlá u soudu zpochybnit Mairovo duševní zdraví.

Vražda Coxové Británii šokovala. Řada komentátorů se domnívala, že tragédie by mohla přimět některé voliče, aby se v referendu postavili proti brexitu. Většina hlasujících ale nakonec požadovala odchod země z evropského společenství.