Španělský státní zástupce požádal o evropský zatýkací rozkaz pro bývalého katalánského vůdce Carlese Puigdemonta a o čtyři další ministry. Předpokládá se, že jsou v Bruselu. Všech pět čelí obvinění ze vzpoury, pobuřování a zneužití veřejných peněžních prostředků. Španělský soud žádosti posléze vyhověl.

Puigdemont již ve středu označil proces za politický – podle něj má za cíl trestat myšlenky. K soudu se dnes dostavila většina předvolaných členů bývalé vlády. Jako první přijel bývalý vicepremiér Katalánska Oriol Junqueras, po něm se ke slyšení dostavili i exministr vnitra Joaquim Forn.

Carles Puigdemont
Uprchlý Puigdemont: V Belgii nebudu žádat o azyl

Členům regionálního kabinetu a parlamentu hrozí až 25 let vězení za to, že dopustili vyhlášení nezávislosti. Podle španělských médií požádala prokuratura o uvalení vazby na osm z devíti exministrů, kteří se dostavili k výslechům do Madridu. Vazbě se může vvyhnout akorát exministr Santi Vila, který sám podal demisi minulý čtvrtek kvůli nesouhlasu s chystanou rezolucí o nezávislosti Katalánska, a to zaplacením kauce.

Puigdemontův belgický právník Paul Bekaert už ve středu prohlásil, že jeho klient se kvůli procesu do Španělska nevrátí, a navrhl, aby byl Puigdemont vyslechnut v Belgii.

Španělská centrální vláda sesadila Puigdemonta minulý pátek pár hodin poté, co katalánský parlament v Barceloně hlasoval pro vyhlášení nezávislé republiky.

Katalánský předseda regionální vlády Carles Puigdemont
Sesazený katalánský premiér Puigdemont je v Belgii. Kontaktoval právníka

Puigdemont poté v pondělí odcestoval spolu s několika členy svého kabinetu z Barcelony do Bruselu. Po příjezdu do hlavního města Evropské unie oznámil, že bude pokračovat v boji za katalánskou nezávislost.

V poledne navíc začala demonstrace před sídlem katalánské vlády v Barceloně. Lidé nesli transparenty například s hesly „Svobodu pro politické vězně“ či „Pryč se španělskou vlajkou“.

Bývalí členové vedení parlamentu měli vypovídat před vyšetřujícím soudcem nejvyššího soudu, slyšení ale bylo odročeno na příští týden.