„Je to vůbec nejdůležitější soud, který jsme tu od počátku demokracie měli,“ řekl reportérům předseda Nejvyššího soudu Carlos Lesmes. Soudní stání, které může podle médií trvat několik týdnů i měsíců, rozhodne, zda obvinění politici zůstanou ve vězení, kde někteří z nich pobývají od svého zadržení již déle než rok.

Soud začne jednat v 10:00 SEČ a neočekává se, že před ním dnes obžalovaní promluví. Zahájení procesu je vyhrazeno procedurálním záležitostem. Na místo před devátou hodinou dorazil katalánský premiér Quim Torra, kteří už dříve vyzval k osvobození obžalovaných. Vstupu do budovy se domáhá stovka studentů práv a příznivců krajně pravicové strany Vox. Do soudní síně se vejde jen asi sto lidí, z toho 24 míst je rezervováno pro rodiny obžalovaných.

Až 25 let vězení

Státní zástupce požaduje pro obviněné včetně bývalého katalánského vicepremiéra Oriola Junquearase či ministra zahraničí Raula Romevy tresty odnětí svobody v rozpětí od 16 až po 25 let. Politici se organizací protiústavního referenda o nezávislosti Katalánska na Španělsku měli dopustit vzpoury a zneužívání veřejných prostředků.

Právě Romeva v rozhovoru z vězení reportérům agentury Reuters sdělil, že jiný rozsudek než osvobození nepřipadá v úvahu. „Trest vězení by navždy uvrhl stín na historii i budoucnost Španělska,“ prohlásil politik, který byl v době zatčení členem katalánské regionální vlády a zároveň europoslancem.

Mezi obžalovanými chybí jméno bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který krátce po neúspěšném referendu uprchl ze země do exilu v Belgii. V případě jeho návratu do země ho čeká samostatné soudní stání.

Demonstrace v ulicích

Katalánská vláda v říjnu 2017 navzdory soudnímu zákazu vyhlásila referendum za nezávislost na Madridu. Španělská policie proti konání referenda tvrdě zasáhla a během násilných střetů s katalánskými voliči použila obušky i gumové projektily. 

Separatistické tendence sice v Katalánsku za poslední měsíce utichly, počátek procesu by však podle analytika Federica Santiho mohl obnovit napětí. Skupiny podporovatelů katalánské nezávislosti již v souvislosti se soudním řízením svolali do Madridu i katalánské metropole Barcelony série protestů. Obžalované považují za politické vězně souzené neprávem. Podpořit obviněné vyrazili do Madridu i stávající katalánský premiér Quim Torra a šéf parlamentu Roger Torrent.

Skupiny demonstrantů vyrazily do ulic autonomního společenství na severozápadě Španělska již v úterý. Na některých místech zablokovaly klíčové dopravní tepny a úřady v Barceloně kvůli bezpečnosti zároveň preventivně uzavřely některé hlavní třídy.

Riziko předčasných voleb

„Otázka Katalánska vzbuzuje nacionalistické tendence nejen v samotném Katalánsku, ale v celém Španělsku,“ upozorňuje podle Reuters profesor politologie na univerzitě Karla III. v Madridu Lluis Orriols, podle kterého vzbudí soud před blížícími se květnovými regionálními volbami nové debaty o nezávislosti.

Soud je významný i pro současnou vládu premiéra Pedro Sáncheze, kterou ve středu čeká klíčové hlasování o rozpočtu. V parlamentu přitom ovládá pouze čtvrtinu křesel a spoléhá se na hlasy menších stran, mezi které patří i katalánští nacionalisté. „Neschválení rozpočtu by mohlo vést k předčasným parlamentním volbám,“ podotýká agentura Reuters.

Právě Katalánci přitom v minulosti prohlásili, že budou zákon o státním rozpočtu blokovat. Nejsou totiž spokojeni se Sánchezovou politikou ve vztahu k regionu, a to navzdory snahám o konstruktivní dialog.