Armáda do hledání obětí zapojila i dálkově řízené miniponorky a bezpilotní aparáty. Hledání obětí a trosek se rozšířilo i na území sousední Abcházie, gruzínské provincie, která po válce Gruzie s Ruskem v roce 2008 vyhlásila s pomocí Moskvy nezávislost.

Dosud bylo nalezeno deset mrtvých. Jejich těla jsou převážena do Moskvy, kde proběhne identifikace a ohledání, napsal TASS.

Trup letounu, v němž je podle některých odborníků zřejmě největší počet mrtvých těl, zatím nalezen nebyl. Černé skříňky, které obsahují záznam datové a hlasové komunikace na palubě, nebyly vybaveny vlastní signalizací a může být podle agentury TASS obtížné je najít. Ministr dopravy Maxim Sokolov k tomu poznamenal, že hledání obětí může trvat dlouho.

Čtěte také: Putin slíbil podporu a vyšetřování, vyhlásil státní smutek

Smrt členů pěveckého souboru, který byl mnohými považován za symbol země, Ruskem otřásla s mimořádnou silou. Centrální a regionální televizní kanály ruší zábavné programy, vlajky na státních budovách po celé zemi jsou spouštěny na půl žerdi.

V Moskvě u sídla Alexandrovova souboru živelně vznikl improvizovaný památník, k němuž lidé přinášejí květiny a svíčky. Květiny a věnce se během dne objevily i u televizního centra v moskevském Ostankinu, kam Moskvané přicházejí uctít památku devíti novinářů, kteří v letadle cestovali.

Přečtěte si: U Ruska se zřítilo letadlo, zřejmě nikdo nepřežil. Na palubě byli Alexandrovci

Alexandrovci prý plánovali vystoupení v dobytém Halabu
Členové Alexandrovova armádního pěveckého souboru, kteří dnes zahynuli při letecké katastrofě nedaleko Soči, měli vystoupit v Halabu (Allepu), největším syrském městě nedávno dobytém syrskou armádou. Podle ruských médií byla ve městě k ochraně ruských umělců připravena speciální jednotka čečenských bojovníků.

V oficiální zprávě ministerstva obrany se uvádí, že zpěváci mířili na ruskou leteckou základnu Hmímím v provincii Latákíja. O Halabu se ale v soustrastném telegramu zaslaném do Kremlu zmínil i syrský prezident Bašár Asad. Alexandrovci se podle něj měli "s obyvateli Halabu podělit o radost" z vítězného dobytí města.

Ruští umělci občas zajíždějí do Sýrie, aby vystoupili před obyvateli dobytých území. Letos v květnu například hrál ve zničeném letovisku Palmýře ruský orchestr řízený známým ruským dirigentem Valerijem Gergijevem.