Pět akvarelů, které zachycují přírodu a krajiny, údajně Hitler namaloval v mládí, kdy chtěl být výtvarným umělcem. Vyvolávací ceny maleb stanovila aukční síň od 19 tisíc až 45 tisíc eur (přibližně 490 tisíc až 1 160 000 korun). Nejdražším počinem pak bylo zobrazení horského jezera. Nenašel se však nikdo, kdo by měl o akvarely zájem. 

Obraz Charlotte Lobjoieové
Aukční síň vydraží Hitlerův portrét jeho milenky. Vyvolávací cena je 1,5 milionu

Situaci pravděpodobně nepomohly ani spekulace, že předměty v aukční síni Weidler jsou padělky. Minulý týden zde totiž německá policie zabavila 63 děl podepsaných Adolfem Hitlerem na základě podezření, že jde o falzifikáty, píše BBC. Tři akvarely  přisuzované Hitlerovi zabavily úřady rovněž minulý měsíc v Berlíně, a to kvůli podezření, že jde rovněž o padělky.

Podle Deutsche Welle však nebyla víkendová aukce úplným fiaskem. Podařilo se totiž prodat ubrus a vázu, které rovněž vlastnil německý diktátor. Zájemci za oba předměty zaplatili dohromady více než 156 tisíc. Do aukce se rovněž dostalo proutěné křeslo se svastikou v opěradle. To však svého kupce nenašlo. 

Kritika aukce

Aukci v Norimberku také provázela rozsáhlá kritika. Norimberský starosta Ulrich Klein uvedl, že zdejší aukce Hitlerových děl je „nevkusná a nevhodná“. Poukázal na to, že právě v Norimberku byli v roce 1945 souzeni nacističtí váleční zločinci. 

Bonn vystavuje díla ukradená nacisty
Poklad starého podivína. Komu patří obrazy uloupené Hitlerem?

Nutno dodat, aukční síň Weidler se na Hitlerova díla specializuje a dražila je už několikrát. V roce například vydražila 14 akvarelů a výkresů, jejichž autorství je připisováno Hitlerovi, za více než 400 tisíc eur (více než 10 milionů korun).

Adolf Hitler byl znám svou vášní pro malování a také se neúspěšně hlásil na Akademii výtvarného umění. Ve 20. letech minulého století si také malbou přivydělával. Podle odborníků a kritiků jsou však Hitlerova díla nevalné umělecké hodnoty. Jedním z nich je i kritik Jerry Saltz, který díla označil za „fyzicky i prostorově mrtvá“. „Hitler byl průměrný kreslíř, naprosto neimaginativní, jeho díla se hodí spíše jen na pohlednice,“ řekl Saltz.

Většina Hitlerových „uměleckých“ děl se nyní nachází v soukromých sbírkách v Rakousku, Británii, v Německu a ve Spojených státech. Čtyři Hitlerova díla vlastní také americká armáda, která je zabavila jako válečnou kořist.

Markýz Joseph de Montesquiou-Fezensac, obraz Oskara Kokoschky
Švédské muzeum vrátí obraz Oskara Kokoschky, který uloupili nacisté