V nejhůře postiženém Německu se její šíření zastavilo a počty infikovaných hlášených úřady už stoupají jen pomalu.

Podle berlínského Institutu Roberta Kocha se k dnešku smrtelnou bakterií infikovalo 3244 osob. V úterý uváděl číslo o devět případů nižší. Už zhruba týden tak podle institutu počet nakažených narůstá výrazně pomaleji, než tomu bylo v předcházejícím období.

Stále se však objevují nové smrtelné případy. Jejich seznam dnes rozšířil muž z Hamburku narozený v roce 1920, který trpěl průjmovým onemocněním. Je tak již sedmou obětí této nákazy v Hamburku, který patřil k nejvíce zasaženým regionům v celém Německu.

To se stalo centrem nynější epidemie, která se rozšířila do více než desítky zemí, včetně sousedního Česka. Podle aktuálního průzkumu se většina Němců domnívá, že jejich úřady boj s nemocí nezvládly. Podle 23 procent byl postup orgánů vyloženě špatný, dalších 35 procent ho hodnotilo o něco pozitivněji jako "méně dobrý". Stejné množství respondentů ho naopak označilo za dobrý a čtyři procenta dokonce za velmi dobrý.

V anketě pro magazín Stern většina dotazovaných také přiznala, že přestala jíst některé druhy zeleniny, o nichž se uvažovalo jako o možných zdrojích nákazy, jako byly okurky, rajčata a salát. Jejich konzumace se nyní znovu pomalu vrací k normálu. K častějšímu mytí rukou epidemie přiměla podle průzkumu 40 procent Němců.

Mikrobiologům z univerzity v Göttingenu se podařilo rozluštit genetické informace ze "zabijácké bakterie" označované jako E. coli O104:H4, která má na svědomí pravděpodobně největší epidemii svého druhu na světě. Oproti dosavadnímu názoru expertů, že se jedná o enterohemoragickou E.coli (EHEC), však dnes přišli s tvrzením, že nemoc způsobuje enteroagregativní E.coli (EAEC), tedy jiný kmen téže střevní bakterie. Podle informací na internetu se odlišují mechanismem, jímž působí na buňky střeva.

Němečtí vědci to prý zjistili rozborem krve dvou pacientů z Hamburku. Více než 96 procent zkoumaného genetického materiálu z tohoto města se podle nich shoduje s velmi agresivním kmenem EAEC. "Tyto výsledky nám dovolují učinit důležité závěry, proč je bakterie řádící zejména v severním Německu tak agresivní,"prohlásil dnes vedoucí göttingenské laboratoře pro analýzu genomu Rolf Daniel.