Pohřešováni jsou ti nezletilí, kteří do Německa dorazili bez rodičů a poté zmizeli z uprchlických zařízení. Ve většině případů to jsou lidé mezi 14 a 17 lety, jen 867 pohřešovaných bylo 13 let a méně.

Většina případů podle BKA nemá kriminální pozadí. "Děti většinou nezmizely bez konkrétních plánů, ale chtěly vyhledat své rodiče, příbuzné nebo známé v jiných německých městech nebo dokonce v jiných evropských zemích," uvedla mluvčí BKA.

Přesto však Německem otřásl případ únosu čtyřletého uprchlíka z Bosny, kterého loni v Berlíně unesl a zavraždil třiatřicetiletý Němec Silvio S. Muž byl v červenci odsouzen k doživotnímu vězení.

Podle policistů je pravděpodobné, že velká část hledaných dětí se už nepohybuje v Německu bez dozoru. Představitelé BKA jsou přesvědčeni, že se mnoho pohřešovaných dostalo k rodině nebo ke známým, ti ale už neinformovali policii, takže nebylo možné dítě z registru pohřešovaných osob vymazat.

Podle německého statistického úřadu loni do Německa přišlo 42.300 dětí a mladistvých bez doprovodu dospělého. Země loni zaznamenala mimořádně silnou migrační vlnu, když do Německa dorazilo 1,1 milionu uprchlíků.