K otřesnému případu došlo loni v říjnu ve Freiburgu. Devatenáctiletá studentka Maria Ladenburgerová se nad ránem vracela z večírku, když ji napadl mladík Khavari.

Dívku zneuctil a co hůř, způsobil jí smrtelná zranění. Bezvládné tělo poté hodil do řeky Dreisam, kde bylo po rozednění nalezeno.

Obviněný Husajn Khavari:

| Video: Youtube

K zatčení pachatele došlo o dva měsíce později, v prosinci. Husajn K. se k činu přiznal, avšak hájil se tvrzením, že mu bylo v inkriminované době pouhých 17 let, tudíž by měl být souzen jako mladistvý, s maximálně patnáctiletou sazbou. 

To však rozporují soudní znalci.

"Vylučuji, že by měl být obviněný muž mladší než 21 let. Usuzuji to podle stadia vývoje kostní tkáně," cituje člena odborného týmu agentura Reuters. 

Husajn K., jemuž hrozí doživotí, měl přijít do Německa nejpozději v listopadu 2015. Byl bez dokladů a německé úřady jeho případ podrobně nezkoumaly. Proto se nedopátraly toho, že mladík byl již předtím odsouzen v Řecku za násilný sexuálně motivovaný čin – tehdy na ostrově Korfu shodil z útesu znásilněnou dívku. Soud mu vyměřil deset let, pro dobré chování jej však propustil na podmínku. 

Případ smrti Marie Ladenburgerové vyvolal v Německu nemalou vlnu pobouření a solidarity. Na odměnu za informace vedoucí k dopadení pachatele byla vybrána částka přesahující v přepočtu milion korun.

O úterní stání před zemským soudem ve Freiburgu byl značný zájem, podle Reuters se tvořily fronty již dvě hodiny před začátkem procesu – ten by měl trvat šestnáct dnů.