Muzeum bylo otevřeno na místě bývalého Světového obchodního střediska (WTO) téměř 13 let poté, co do jeho výškových budov narazily letouny unesené a pilotované teroristy. Oba mrakodrapy se zřítily. Teroristické útoky islámských radikálů si tehdy v New Yorku vyžádaly téměř 3000 obětí.
"Skutečným duchem 11. září je láska, cit a obětavost," prohlásil Obama. "Toto muzeum je posvátné místo naděje a hojení ran. Stojíme před 3000 nevinnými oběťmi: muži, ženami a dětmi všech ras a náboženství ze všech koutů světa," pokračoval americký prezident.

Muzeum podle něj vypráví příběhy obětí, aby nebyly zapomenuty. "Amerika je národ, který stojí vzpřímeně a neohroženě. Nikdy nás nemůže nic zlomit," prohlásil Obama.

První ze dvou výstav nazvaná "In memoriam" je poctou lidem zabitým 11. září 2001 a také šesti obětem bombového útoku u budovy WTO z 26. února 1993. Druhá výstava vypráví příběh teroristického útoku z 11. září a toho, co mu předcházelo.

První návštěvníci

Obama a první dáma USA Michelle Obamová si před slavnostním otevřením část expozice prohlédli. Viděli tak například poničený hasičský vůz z 11. září a zeď s fotografiemi obětí.

Mezi prvními návštěvníky muzea a účastníky jeho slavnostního otevření byli podle agentury AP bývalí starostové New Yorku Michael Bloomberg a Rudy Giuliani, Bill a Hillary Clintonovi nebo herec Robert De Niro.

Nové muzeum bude šest dnů přístupné jen pozůstalým obětí, záchranářům a lidem přímo postiženým teroristickými útoky. Pro veřejnost se otevře 21. května. Vstupné má být 24 dolarů (asi 480 korun), rodiny obětí budou mít vstup zdarma. Každé úterý od 17 do 20 hodin bude volný přístup pro všechny.

Muzeum doplňuje památník, který byl otevřen už v roce 2011. Jeho hlavní součástí jsou dva čtvercové bazény na místě někdejších mrakodrapů. Výstavba celého komplexu stála 700 milionů dolarů (14 miliard korun) a byla částečně uhrazena z darů. Muzeum bylo otevřeno s téměř tříletým zpožděním kvůli technickým, finančním i koncepčním problémům a sporům.

Pachatelé z řad islámských radikálů 11. září 2001 unesli celkem čtyři linková letadla amerických společností. První dva stroje narazily do "dvojčat" Světového obchodního střediska v New Yorku a třetí do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrtý stroj se zřítil nedaleko Pittsburghu.