„To zvíře je bohužel tak vyzáblé, že už pro něj nemůžeme nic udělat," uvedla předtím Kimberly Durhamová z organizace Riverhead Foundation, která se zabývá záchranou uvíznutých mořských savců. „Když velké velryby uvíznou na pobřeží, je to velmi složité. V okamžiku, kdy se dostanou na pláž, jsou v nebezpečí života, protože jim jejich váha začne drtit vnitřní orgány," dodala.

Zubožený plejtvák se na pláži v Breezy Pointu v městské části Queens objevil ve středu. Hasiči jej během dne zkrápěli mořskou vodou, aby mu ulevili. Výjev také na místo přilákal stovky zvědavců. Záchranáři doufali, že blížící se bouře a příliv by jej mohly odnést zpět do moře. Jejich naděje ale vyšly na prázdno, když zvíře dnes ráno stále bylo na pláži. Dopoledne pak záchranáři zjistili, že plejtvák je pravděpodobně mrtvý.

Objemný mrtvý kytovec nyní pravděpodobně skončí na některé z městských skládek. Například v roce 1964 rovněž uvíznutého plejtváka myšoka z New Yorku odtáhli lodí na volné moře a tam jej zlikvidovali výbušninami. Něco takového nyní ale podle záchranářů nepřipadá v úvahu.

Plejtvák myšok patří mezi ohrožené živočišné druhy. Jde o druhého největšího mořského savce po plejtváku obrovském. V severozápadním Atlantickém oceánu jich nyní podle odhadů je kolem 1680.

Zdroj: Youtube