Ústředním motivem letošního shromáždění je OSN jako organizace, která bude prospěšná všem lidem a pomůže vytvořit spravedlivé a udržitelné společnosti žijící v míru. Státnici jednotlivých členských zemí budou jednat o silných a slabých stránkách mírových operací ve světě a hledat nejvhodnější řešení případných budoucích konfliktů.

Zaměří se také na problematiku udržitelného rozvoje, zejména ochrany životního prostředí boje proti nadměrnému používání plastů a digitální revoluce. Politici budou probírat i problematiku humanitární pomoci v zemích postižených válkou nebo boj za práva menšin.

Francouzský prezident Emmanuel Macron společně s kanadským premiérem Justinem Trudeauem a předsedkyní britské vlády Theresou Mayovou promluví na téma práv žen, pozornost se však dostane i skupinám ohroženým chudobou, nebo menšinám na základě sexuální orientace.

Uctili Nelsona Mandelu

Účastníci shromáždění během včerejšího večera uctili památku bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely. Na takzvaném mírovém summitu přijali deklaraci zdůrazňující hodnoty, které bojovník proti apartheidu celý život prosazoval. 

Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese byl Nelson Mandela inspirací pro světové společenství a ztělesňoval jeho nejzásadnější hodnoty - mír, odpuštění, soucit a lidskou důstojnost. Prohlásil to během slavnostního odhalení Mandelovy sochy v newyorském sídle organizace.

„Je načase, aby každý státník, který tu je, převzal zodpovědnost. Ti, kteří se přímo podílejí na zvěrstvech, která trápí náš svět, ti kteří se drží stranou, a ti, kteří potichu sedí. Jako lídři této doby máte morální povinnost a schopnost ukončit smrt a zkázu, které každý den vidíme,“ uvedla vdova po Mandelovi Graca Machelová.

Shromáždění přispělo k jednáním

Státníci využili předvečer valného shromáždění k řadě osobních setkání. Americký prezident Donald Trump se sešel například s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím nebo jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.

Ardernová mění historii

O první kuriozitu letošního setkání se postarala novozélandská premiérka Jacida Ardernová, která na mírový summit dorazila i se svou nedávno narozenou dcerou Neve. „Kéž bych mohl zachytit překvapené pohledy japonské delegace, když vešli do jednací místnosti během výměny plenek,“ napsal na svém twitteru novozélandský fotograf a partner Ardernové Clarke Gayford.

Teprve tříměsíční holčička dostala i vlastní identifikační průkaz, na kterém stojí „první dítě Nového Zélandu“. Andernová svou politickou kariérou přepisuje historii. Stala se nejmladší ženou v čele novozélandských Labouristů, nejmladší premiérkou země za posledních 150 a zároveň první ženou světa po 30 letech, která během působení v politické funkci porodila dítě.