Motiv střelce zůstává nadále neznámý. "Počítáme s teroristickým motivem, nemůžeme ale vyloučit ani jiné motivy," uvedl na večerní tiskové konferenci státní zástupce. Později i premiér Mark Rutte uvedl, že motiv "je stále nejasný".

Střelba v nizozemském Utrechtu
Bylo to chaotické, popisují svědci střelbu v Utrechtu. Útočník byl zadržen

Starosta Utrechtu Jan van Zanen přitom už dříve incident označil za teroristický čin. Kromě muže podezřelého ze střelby policie při domovních prohlídkách ještě jednoho muže. Jestli nebo v jakém vztahu je k Tanisovi, však není v tuto chvíli jasné.

Podle nizozemských médií mnohé nasvědčuje tomu, že pachatel mohl střílet kvůli osobním vztahům. Podle očitých svědků totiž mířil na ženu, kterou podle všeho znal, a až poté na lidi, kteří se jí snažili pomoci. Turecká agentura Anadolu uvedla s odvoláním na příbuzné podezřelého muže, že střílel z "rodinných důvodů". Terčem útoku byla podle nich příbuzná osoba. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že se případem zabývají i turecké zpravodajské služby.

Gesto, které Brenton Tarrant ukázal před soudem
Útočník z Nového Zélandu se chce hájit sám. Hrozí mu doživotí

Otec podezřelého Mehmet Tanis, který žije v Turecku, řekl místní tiskové agentuře, že se synem nemluvil jedenáct let a pokud se činu dopustil, "měl by si odpykat trest".

Nizozemský ministr spravedlnosti Ferdinand Grapperhaus uvedl, že Tanis nebyl pro policii neznámou osobou. Portál Hart van Nederland poznamenal, že je stíhán kvůli znásilnění z roku 2017. Veřejnoprávní stanice NOS informovala i o odsouzení za pokus o vraždu, vloupání či řízení v opilosti.

Postřelení byli resuscitováni na ulici i v tramvaji

Někteří poranění z tramvaje museli být přepraveni do nemocnice, jejich stav je zatím neznámý. Svědci podle deníku Express uvedli, že bylo postřeleno nejméně sedm lidí. Reportér AD z místa neštěstí ohlásil, že jedna z žen byla zasažena do hrudi. Nejméně dva lidé byli resuscitováni na ulici a minimálně jeden další člověk přímo v tramvaji.  

Podle RTV Utrecht policisté v souvislosti s útokem pátrali po automobilu Renault Clio červené barvy. Deník AD později uvedl, že v rámci pátrání policie prohledává několik různých míst ve městě, například ulicích Trumanlaan a Tichelaarslaan. Na místě operuje zásahová jednotka.

Podporu sousední zemi a jejím obyvatelům vyslovila belgická vláda. „Naše myšlenky patří nizozemským přátelům. Naše bezpečnostní složky jsou v pohotovosti a situaci v Utrechtu sledují. Jsme připraveni pomoci tak, jak to jen bude možné,“ uvedl belgický premiér Charles Michel.

Na svém twitteru nizozemská policie zveřejnila fotografii muže, po kterém v souvislosti s pondělním incidentem pátrala. Jde o sedmatřicetiletého muže tureckého původu jménem Gökman Tanis. „Nepokoušejte se ho zadržet, volejte okamžitě nouzovou linku,“ varovali policisté.

Bezpečnostní opatření

Ve městě byla podle AD přerušena veškerá tramvajová doprava a uzavřena byla i část dálnice A12. Z preventivních důvodu bylo nařízeno také uzavření veškerých škol v okolí. Obyvatele úřady vyzvaly, aby zůstali ve svých domovech a nevycházeli na ulici.

Při střelbě ve dvou novozélandských mešitách zemřely desítky lidí.
Policie prověřuje lidi na sítích. Kvůli schvalování teroru na Novém Zélandu

Mluvčí nizozemské železniční společnosti reportérům potvrdil, že na hlavním nádraží v Utrechtu byla přijata zvýšená bezpečnostní opatření. „Je to kombinace viditelných i skrytých opatření,“ uvedl s dodatkem, že další podrobnosti nebudou kvůli efektivitě zabezpečení zveřejněny.

Uzavřeny byly podle deníku AD i veškeré utrechtské mešity. „Udělali jsme to po konzultaci s policií,“ uvedl mluvčí největší tamní mešity Ulu. Ve městě byl vyhlášen nejvyšší stupeň nebezpečí, který potrvá nejméně do dnešní 18. hodiny. „Červený poplach“ byl podle deníku Express vyhlášen také v hlavním městě Amsterdamu, které leží zhruba 50 kilometrů severozápadně.

Zvýšená policejní přítomnost je podle AD patrná na celé řadě strategických míst v zemi. Bezpečnostní složky monitorují například železniční stanice ve městech Deventer a Apeldoorn. Německo zpřísnilo na hranicích s Nizozemskem kontroly.

Při střelbě ve dvou novozélandských mešitách zemřely desítky lidí.
Policie prověřuje lidi na sítích. Kvůli schvalování teroru na Novém Zélandu