Ministerstvo sdělilo, že rodina pohřešovaných horolezců se v pondělí dopoledne obrátila na velvyslanectví ČR v norské metropoli Oslu a také na norskou policii, která po nezvěstných mužích zahájila pátrání za pomoci vrtulníku.

"Následně české velvyslanectví obdrželo informaci, že pátrání z helikoptéry odhalilo v těžce přístupném terénu dvě těla bez známek života. S vysokou pravděpodobností jde o pohřešované muže, vyzvednutí těl však nějakou dobu potrvá. Teprve potom může proběhnout identifikace a vyšetření důvodu úmrtí, kterým mohl být pád během náročného horolezeckého sestupu," uvedl mluvčí ministerstva Robert Řehák.

Podle norských médií byla těla lokalizována v pondělí ve čtyři hodiny odpoledne na dolním okraji stěny. "Policie spolu s vysokohorskou záchrannou skupinou z údolí Romsdalen zjišťuje, zda je v úterý (dnes) bude možné dostat dolů," napsala norská policie v pondělí. "Je to lezecky náročné místo a není bezpečné ani kvůli padání kamenů. Pracujeme na plánu, abychom zajistili bezpečnost záchranářskému týmu," dodala policie.

Norský deník Aftenposten uvedl, že v souvislosti se záchrannou akcí byly dnes zakázány přelety nad horským masivem se stěnou Trollveggen, včetně přeletů dronů.

Zkušení horolezci

Podle televize NRK se dva čeští horolezci vydali na Trollveggen minulý čtvrtek. S příbuznými byli domluveni, že je budou kontaktovat v sobotu, ale neudělali to. Jejich blízcí se proto obrátili na českou ambasádu a norské úřady. Ta našla auto obou Čechů u návštěvnického centra u Trollveggenu. Oba jsou zkušení horolezci a na stěně Trollveggen nebyli poprvé, uvedla norská veřejnoprávní televize NRK.

Stěna Trollvegen měří 1700 metrů, z nichž 1000 je kolmých. V Evropě jde o nejvyšší stěnu tohoto typu.