Ruského občana zadrželi policisté na letišti poté, co se zúčastnil mezinárodního semináře o digitalizaci, který probíhal ve čtvrtek a v pátek v budově norského parlamentu. Zúčastnilo se ho 79 delegátů ze 34 zemí světa. 

Ilegální zpravodajská činnost?

Norská policejní bezpečnostní služba (PST) uvedla, že Rus byl zadržen kvůli podezření z ilegální zpravodajské činnosti. Na místě mu bylo zabaveno blíže nespecifikované elektronické zařízení, které se údajně pokoušel umístit do jedné z lavic. 

Mezitím norské orgány v rámci preventivních opatření vyřadily z provozu několik elektronických zařízení ve veřejných prostorech v blízkosti konání semináře. Nyní probíhá vyšetřování, jehož součástí bude také technický průzkum.

"Vyslýcháme lidi, kteří byli na místě a situaci viděli,” uvedl podle agentury TASS mluvčí PST Martin Bernsen. Podle deníku The New York Times si Police muže ponechá ve vazbě po dobu následujících dvou týdnů, protože se obává možného zničení důkazů.

"Tuto událost je nutné brát vážně, a proto jsme ve spolupráci s příslušnými orgány včetně Národní bezpečnostní agentury provedli preventivní bezpečnostní opatření," uvedla hlavní ředitelka parlamentu Marianne Andreassenová.

Podezřelé chování

Podle mužovy obhájkyně Hege Aakreové policie Rusa zatkla pouze na základě "podezřelého chování." Její klient prý považuje incident za nedorozumění, přičemž se pokusí vyšetřovatelům celou záležitost vysvětlit. „Co nejdříve podáme odvolání k soudu," dodala.  

Ruské velvyslanectví v Oslu označilo zatčení jejich občana za absurdní a zinscenovanou provokaci. „Našemu občanovi poskytujeme pomoc a budeme chránit jeho práva a zájmy,” napsala ambasáda.

"Požadovali jsme okamžité zrušení absurdních obvinění a jeho propuštění," uvedlo také ruské ministerstvo zahraničí.

Ruská policie v Moskvě loni v prosinci zadržela Nora Alfreda Berga, a to kvůli podezření ze špionáže. Muž podle úřadů shromažďoval informace o ruské armádě. Dvaašedesátiletého muže nyní čeká soud, v případě prokázání viny mu hrozí 20 let vězení. Podle jeho právníka Brynjulfy Risnese se ale nyní objevuje naděje, že muže vymění za ruského občana v Norsku. „Je to naděje pro něj i pro jeho rodinu,” uvedl.