Očekává se, že dvoudenní akce přiláká až tisíc krajně pravicových extremistů z Německa, z Česka a Polska. Informuje o tom britský levicový deník The Guardian. 

Hodně pravicových extrémistů, převážně mužů, kteří se v pátek shromažďovali ve městě, mělo podle zpravodajů Guardianu trička s hesly jako "Bílá je moje oblíbená barva" nebo "Adolf byl nejlepší". Podle organizátorů je festival politickou událostí, jejíž pořádání má oporu v německé ústavě. Jeho hlavním pořadatelem je Thorsten Heise z krajně pravicové strany NPD, která je podle Guardianu otevřeně xenofobní a antisemitská. V loňském roce se strana vyhnula zákazu jen kvůli nízkému počtu členů a omezenému vlivu.

Merkelová: Chci humánnější společnost s větší soudržností

Festival nicméně přichází v době, kdy ultra-nacionalistické a krajně pravicové skupiny získávají v Německu na síle, upozorňuje The Guradian, který v této souvislosi zmiňuje i to, že se protiimigrační strana AfD stala třetí nejsilnější v německém Spolkovém sněmu.

Antifašistická uskupení pořádají v Ostritzu protidemonstrace nazvané Festival míru. "Nebudeme jen tak stát a dívat se, jak neonacisté z Německa a ze zbytku Evropy slaví Führerovy narozeniny," uvedla na internetu ve svém prohlášení iniciativa Rechts Rockt Nicht.

Jednou z ulic, o jejichž názvu se diskutuje, je i Möhrenstrasse
Berlín chce změnit jména ulic v Africké čtvrti. Oslavují prý kolonialismus

Antifašistické shromáždění v pátek zorganizoval saský politik za stranu postkomunistické Levice (Die Linke) Mirko Schultze. "Fašismus není názor, ale zločin," řekl Schultze Guardianu. Festival míru podpořil také saský premiér Michael Kretschmer (CDU), který přednesl zahajovací projev, v němž prohlásil, že pro neonacisty není v německé společnosti místo a je třeba proti nim rozhodně vystupovat.

Saská policie povolala kvůli zajištění bezpečnosti ve městě jednotky z celého spolkového státu. Na všech příjezdech do Ostritzu probíhají policejní kontroly vozidel. Další kontroly pak čekají návštěvníky města cestou k hotelu stojícímu u hranic s Polskem, kde se vlastní festival koná. Příchod k hotelu lemují kovové zábrany a účastníci akce se musejí podrobit prohlídce včetně kontroly dokladů totožnosti. Účastníci festivalu nesmějí mít podle německých zákonů skleněné lahce, vlajky a nepovolené jsou i některé druhy psů.