S plameny, které šlehaly z 850 let staré gotické památky, bojovalo 400 hasičů za pomoci 18 vodních děl. Jeden hasič byl těžce raněn. Na událost reagují i světoví politici, kteří požár označují za evropskou tragédii.

„Můžeme považovat strukturu Notre-Dame za zachráněnou a zachovanou v plném rozsahu, oznámil pozdě večer generál Jean-Claude Gallet, velitel brigády hasičů v Paříži. Podle ministerstva vnitra ale bude trvat ještě několik hodin, než se oheň podaří dostat plně pod kontrolu. 

Bývalý papež Benedikt XVI.
Spor papežů. Benedikt XVI. obvinil ze zneužívání liberály

Zástupce hasičů na místě podle agentury Reuters také prohlásil, že veškeré úsilí nyní směřuje rovněž k záchraně uměleckých děl ze zadní části chrámu. Hasičům se podařilo zachránit trnovou korunu i roucho svatého Ludvíka.

Podle francouzských médií je zásah komplikovaný, neboť proud vody nedosáhl až k vrcholu budovy. Hasiči navíc nemohou s plameny bojovat ze vzduchu za pomoci letadel, neboť to by mohlo vést ke zhroucení celé konstrukce, napsal na twitteru francouzský úřad civilní obrany.

"Náš smutek nelze popsat slovy," uvedl premiér Édouard Philippe. "Ještě jsme to ale nevzdali," dodal a hasiče označil za hrdiny.

Souvislost s renovací

Plameny památku zachvátily okolo 18:50. Příčina zatím není známá. „Je příliš brzo, abychom určili příčiny požáru," řekl ministr vnitra Laurent Nunez. Pařížská prokuratura zahájila vyšetřování. Prozatím je událost považována za nehodu.

Úřady však zmiňují souvislost s renovací, kterou katedrála v současné době prochází. Oblast kolem budovy v centru Paříže byla uzavřena, hasiči provádějí rozsáhlou operaci. Práci jim však komplikuje výška stavby - věže katedrály totiž měří 69 metrů. 

Zřítila se už celá střecha a také úzká věž, dominantní část horní části katedrály, která pocházela z 19. století.

Starostka Paříže, Anne Hidalgová požár označila za "strašlivou událost" a zároveň apelovala na lidi, aby respektovali hranice vytyčené hasiči a zůstali v bezpečné vzdálenosti od katedrály. Plameny se totiž stále rychle šíří, píše deník Libération na svém webu. 

Evropská tragédie

Na videu, které zveřejnil jeden z uživatelů, je vidět pád jedné z věží. Mosty v okolí Notre-Dame byly plné přihlížejících a podle reportérů přítomných na místě se ozývaly výkřiky zděšení. Večerní obloha nad Paříží se zbarvila do oranžova.

"Lešení jde pomalu k zemi, v zadní části jsou masivní plameny. Kousky katedrály odpadávají, například trámy v chrámové lodi," hlásil krátce po 21. hodině z místa reportér listu Libération. Podle mluvčího chrámu hořel celý krov katedrály, který pochází z 19. a 13. století. "Nic z něj nezůstane," řekl mluvčí agentuře AFP.

Náměstek starostky Emmanuel Gregoire uvedl, že stavba utrpěla "kolosální škody".

Kvůli požáru zrušil francouzský prezident Emmanuel Macron projev, v němž měl oznámit změny v reakci na protesty žlutých vest, a zamířil na místo. Mezitím se však k celé události vyjádřil i na svém twitteru. 

"Pařížská Notre-Dame v plamenech. Emoce celého národa. Jsem stejně jako všichni naši krajané smutný, když vidím, jak naše součást hoří," napsal francouzský prezident. 

Smutek vyjádřili i světoví státníci

Lítost už vyjádřil i americký prezident Donald Trump. "Tak strašné je sledovat masivní oheň v pařížské katedrále Notre Dame. Možná by mohly být k uhašení použity létající vodní cisterny. Musí jednat rychle," napsal na twitteru šéf Bílého domu.

Později označil katedrálu za "součást naší kultury, součást našeho života" a vyjádřil obavu, že vyhoří do základů.

"V myšlenkách jsem dnes večer s francouzským lidem a s bezpečnostními složkami, které bojují s hrozivým požárem katedrály Notre-Dame," uvedla britská premiérka Theresa Mayová. Starosta Londýna Sadiq Khan uvedl, že jeho město stojí "v zármutku po boku Paříže".

Vatikán vyjádřil "šok a smutek" nad požárem, který zničil "symbol křesťanství ve Francii a ve světě". Ujistil, že v modlitbách je s obyvateli francouzské metropole i s těmi, "kteří dělají vše, co je možné, aby se postavili této dramatické situaci".

Na nepálském letišti poblíž nejvyšší hory světa Mount Everestu havarovalo malé letadlo
Tragédie v Nepálu. Letadlo české výroby při startu narazilo do helikoptéry

Italský premiér Giuseppe Conte označil požár za "ránu do srdce pro Francouze a pro nás, Evropany". Francouze a Pařížany o své podpoře ujistili například i rakouský prezident Alexander Van der Bellen a kancléř Sebastian Kurz nebo španělský premiér Pedro Sánchez.

Podporu vyjádřila Francii i německá kancléřka Angela Merkelová a předseda Evropské rady Donald Tusk. "Notre-Dame v Paříži je Notre-Dame celé Evropy," napsal na twitteru Donald Tusk. "Dnes jsme všichni s Paříží," dodal.

Německá kancléřka označila katedrálu známou také jako Chrám Matky Boží za "symbol Francie a naší evropské kultury". Generální tajemnice UNESCO Audrey Azoulayová uvedla, že tato světová kulturní organizace poskytne Francii pomoc, aby "zachránila a zrenovovala toto nedocenitelné dědictví". UNESCO v Paříži sídlí.

Reagují i čeští politici, Staněk chce nabídnout pomoc

Na tragédii reagovali i čeští politici. "Je mi smutno, když vidím ty hrozivé záběry pařížské katedrály Notre-Dame, která je zahlcena plameny. Napsal jsem SMS prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, pro kterého je to stejná tragédie jako pro celý francouzský národ," napsal na twitteru Andrej Babiš.

"A protože sám prožíval utrpení a zkoušky, umí přispět na pomoc těm, na které zkoušky přicházejí," citoval na twitteru z bible mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. "Buďme v modlitbách s Paříží," napsal. V pozdějším tweetu prezidentův mluvčí dodal, že "zkáza Notre Dame pana prezidenta nesmírně zarmoutila".

Ministr kultury Antonín Staněk je připraven nabídnout Francii pomoc českých odborníků. "Se zděšením sleduji zprávy o zničujícím požáru katedrály Notre-Dame v Paříži. Stále doufám, že se větší část stavby podaří zachránit," uvedl Staněk.

Útočník v Londýně najížděl do vozidla ukrajinské ambasády. Policisté po něm stříleli
Muž v Londýně najížděl do auta ukrajinské ambasády. Policie na něj střílela

"Jsem připraven Francii nabídnout pomoc našich odborníků při obnově této mimořádné památky světového významu. Pro Francii je to velká rána, zejména nyní v období před Velikonocemi," tlumočila mluvčí vyjádření ministra Staňka.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček přirovnal neštěstí k požáru Národního divadla. "Je to velké neštěstí vidět hořící katedrálu Notre Dame. Ten pocit smutku i u nás Čechů přetrval po generace, když hořela budova spojená s naší národní historií. Přeji francouzskému lidu, ať se požár dostane rychle pod kontrolu," uvedl na twitteru.

Jedna z nejnavštěvovanějších památek

Notre-Dame stojí na východní polovině ostrova Île de la Cité na řece Seině v Paříži. Je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury. Její stavba byla dokončena roku 1345 a dodnes patří mezi skvosty celoevropské středověké architektury – hlavně pro svůj unikátní přechod od pozdně románské ke gotické architektuře.

Zdroj: Youtube

Patří k nejnavštěvovanějším památkám Paříže, každý rok ji navštíví asi 13 milionů turistů. Chrám je nyní opravován a na některých částech je lešení. Francouzská nezisková organizace Fondation du patrimoine vypsala národní sbírku na obnovu katedrály, začít má v úterý.

Loni katolická církev ve Francii vyzvala ke sbírce na záchranu katedrály, která se začíná rozpadat, připomněl server BBC. 

Výslech Miroslava Marčeka v Nitře
Zvrat v kauze novináře Kuciaka: K vraždě se přiznal bývalý voják Marček