Prezident při obřadu také Beltrameovi posmrtně udělil titul komandér Řádu Čestné legie, tedy vysoké státní vyznamenání, píše list The Guardian.

Obřadu se zúčastnily stovky hostů, mezi kterými byla celá vláda, představitelé církví, bývalí premiéři, tři exprezidenti, četníkova rodina a příbuzní dalších třech obětí teroristického útoku v supermarketu.

Zdroj: Youtube

"Rozhodl se, a nebylo to jen obětování se, ale toto rozhodnutí pramenilo z jeho věrnosti sobě sama a hodnotám, které vyznával," řekl Macron. Prezident dodal, že velikost četníkova činu Francii ohromila a že jeho skutek "ztělesňuje francouzského ducha odporu".

Útočník ve Francii střílel v supermarketu. Zabil 3 lidi, policie ho zneškodnila

V 10:00 (SELČ) drželi policisté a četníci po celé zemi za svého kolegu minutu ticha. Smuteční průvod s četníkovými ostatky se kolem půl jedenácté vydal z Panteonu do Invalidovny, rakev přitom neslo deset četníků, kteří zesnulého osobně znali. Po celé trase průvodu přitom stáli další četníci, policisté a vojáci.

Tryzny se podle francouzských médií zúčastnilo i mnoho občanů, kteří na auto vezoucí rakev zakrytou trikolorou házeli květiny. Obřad mohli sledovat na velkých obrazovkách před Invalidovnou.

Některá francouzská média zprostředkovala z události přímý přenos.

Čtyřiačtyřicetiletý Beltrame se nechal minulý pátek vyměnit za zaměstnankyni supermarketu v jihofrancouzském Trèbes, kterou držel islamistický ozbrojenec jako rukojmí. V té době už měl pětadvacetiletý Radouane Lakdim na svědomí tři mrtvé a řadu zraněných. Pachatel na četníka několikrát vystřelil a těžce ho zranil, čímž vyprovokoval speciální komando k zásahu. Sám vrah při střelbě zahynul. Četník svým zraněním podlehl následující den.

Podplukovník Arnaud Beltrame
Četník, který zneškodnil útočníka ve francouzském supermarketu, zemřel