K incidentu došlo kolem 21:00 poblíž druhého pařížského obvodu nedaleko pařížské opery, který je vyhlášeným centrem nočního života. Muž začal napadat nožem kolemjdoucí, poté se snažil ukrýt v některém z barů. Dovnitř se ale nedostal.

| Video: Youtube

Policie dorazila téměř okamžitě. Násilníka nejprve zkoušela zneškodnit elektrickým paralyzérem, to se ale nepovedlo. Nakonec jej zastřelila. 

Na místě zůstalo pět zraněných, jeden člověk zemřel. Dva lidé jsou pak zraněni vážně. Asimov podle svědků krátce před činem křičel "Alláhu akbar". 

"Osoba napadla pět lidí v druhém pařížském obvodu. Policie okamžitě zasáhla," uvedl zástupce šéfa policie Pierre Gaudin. Potvrdil, že útočník byl zneškodněn. "Další osoba, vážně zraněná (útočníkem), svým zraněním podlehla," dodal.

Podle svědků měl muž plnovous a krátké hnědé vlasy, oblečen byl v černých teplácích. "Nevěděli jsme, co se děje, rychle jsme se běželi schovat do baru. Vyšel jsem pak ven a spatřil jsem muže ležícího na zemi," uvedl jeden ze svědků pro BBC.

"Viděl jsem ho s nožem v ruce, vypadal hrozivě," uvedl číšník Jonathan pro agenturu AFP. Dodal, že žena, kterou útočník pobodal, přiběhla do jeho restaurace. "Násilník se svou krvácející oběť snažil pronásledovat, dovnitř se ale nedostal," dodal.

Francouzské úřady na základě otisků prstů útočníka identifikovaly jako Khamzata Asimova, který se v roce 1997 narodil v Čečensku. Jednalo se o ruského občana, francouzské doklady získal v roce 2010. Jeho rodiče vyslýchá policie. Ministr vnitra Gérard Collomb pouze uvedl, že se jednalo o 29letého muže.

Francouzské tajné služby o Asimovi věděly. Označovaly jej písmenem "S", což znamená, že by mohl ohrozit národní bezpečnost. Takto jsou v evidenci vedeni například političtí extremisté, či nebezpeční fotbaloví fanoušci. Na listu je celkem 20 tisíc takovýchto lidí, z toho polovina z nich jsou islámští radikálové.

Ve Francii žije na 30 tisíc Čečenců, je to ale poprvé, kdy příslušník tohoto národa ve Francii útočil. Podle vůdce Čečenska Ramzana Kadyrova jeho země za čin nenese žádnou zodpovědnost. 

"Klaním se před chladnou hlavou a schopností policejních sil, které zneškodnily útočníka," poznamenal na twitteru ministr vnitra Collomb s tím, že jeho myšlenky směřují k obětem zločinu.

Policie zasáhla na místě velmi rychle. Přivolána byla ve 20.47 hodin, útočník byl pak zneškodněn o devět minut později.

Islámský stát se k útoku přihlásil prostřednictvím své propagandistické agentury Amak s tím, že jej provedl jeden z jeho vojáků.

Francouzský prezident Emmanuel Macron napsal na twitter, že "Francie znovu zaplatila krví, svým nepřátelům ale nedá ani píď své svobody".