O hlasování je zatím větší zájem než v prvním kole před dvěma týdny.

Volby neprovázejí větší incidenty, jen ráno ve třech případech museli být na poslední chvíli vyměněni členové volební komise, protože nestihli vystřízlivět.

Do třinácti hodin odevzdalo hlas přibližně 26,6 procenta voličů, což je o tři procentní body více než v prvním kole.

Poměrně vysoká účast naznačuje, že i přesto, že se volby konají v době prázdnin, Poláci na svoji občanskou povinnost nezapomněli. Z toho měl obavy štáb Bronislawa Komorowského, kandidáta liberální Občanské platformy premiéra Donalda Tuska. Mezi voliči této strany totiž převažují lépe situovaní lidé z větších měst, kteří častěji než příznivci Jaroslawa Kaczyńského z pravicově-populistické strany Právo a spravedlnost vyjíždějí na dovolenou.

Obecní úřady v posledních dnech rozdaly rekordní počet voličských průkazů. V zahraničí mohou Poláci hlasovat na více než 260 místech. Některé cestovní kanceláře, s nimiž polští turisté odjeli na dovolenou do ciziny, dnes na program zařadily i výlet do volebních místností. V Polsku mnoho lidí hlasuje u moře, v celostátním měřítku vede městečko Rewal na západě polského pobřeží Baltu, kde do třinácti hodin odhlasovalo skoro 65 procent voličů.

Bronislaw Komorowski se svojí manželkou Annou odvolil ve vesnici Maćkowa Ruda na severovýchodě Polska, kam jezdí na víkendy. Jaroslaw Kaczyński, který se nikdy neoženil a děti nemá, svůj hlas odevzdal ve Varšavě v doprovodu neteře Marty a její rodiny.

Komorowski sice v prvním kole voleb, konaném 20. června, zvítězil, nezískal však nadpoloviční většinu platných hlasů, a tak okolo 30 milionu voličů musí jít volit ještě jednou. Odevzdat hlas mohou do dvaceti hodin, kdy se volební střediska uzavřou. Odhady výsledků se očekávají vzápětí poté. Následovat bude průběžné oznamování údajů podle sečtených hlasů. Konečné výsledky má Ústřední volební komise oficiálně oznámit v pondělí odpoledne.

Voliči v Polsku si hlavu státu původně měli vybírat až letos na podzim. Nicméně termín voleb musel být přesunut poté, co 10. dubna při leteckém neštěstí u Smolenska na západě Ruska zahynul prezident Lech Kaczyński a spolu s ním i desítky dalších významných politiků a osobností veřejného života.

(hab mik)