"S pokorou a potěšením, jménem celé země, ba celého svobodného světa, vám nyní všem děkuji," pronesla k desítkám přítomných účastníků největší vyloďovací akce v dějinách britská panovnice. Alžběta II. vyzdvihla dlouhověkost jejich generace, k níž se sama řadí. Připomněla totiž, že během oslav 60. výročí před 15 lety "někteří mysleli, že to může být poslední podobná příležitost", avšak i dnes se spolu s ní zapojila do oslav řada osmdesátníků a devadesátníků v uniformách.

Právě pamětníci největší vyloďovací akce v dějinách, do nichž se v drsných podmínkách zapojilo na 156 tisíc vojáků z Británie, USA a dalších spojeneckých zemí, jsou označováni za hlavní postavy dnešních oslav. "Udělali jsme to, co jsme museli," pronesl prostřednictvím videa promítaného vzápětí po nástupu čestné stráže kanadský válečný veterán Bob Roberts.

Slavností ceremonie, kterou mohli lidé prostřednictvím velkoplošných obrazovek sledovat i v ulicích města, začala v jedenáct hodin britského času. Jako první přišlo na řadu hudební vystoupení, během něhož přístavem mimo jiné zazněla i česká polka Škoda lásky. 

Poté se na pódiu začali střídat lidé předčítající texty věnované hrdinům 5. června 1944, kdy akce zahajující osvobození západní Evropy od nacismu začala.

Prezidentské zdravice 

"Dnes jsou tady jako veteráni, ale tehdy to byl bezpočet otců, manželů, bratrů a synů, kteří vypluli z těchto břehů, aniž by věděli, zda ještě někdy spatří svůj domov," přečetla úvodní pasáž britská herečka Celia Imrieová.

Do čtení se zapojili i političtí vůdci spojeneckých národů. Kanadský premiér Justin Trudeau přečetl vzkaz jednoho z kanadských vojáků, Macron zase dopis šestnáctiletého francouzského bojovníka hnutí odporu.

Mayová přečetla psaní, které adresoval britský kapitán dva dny před vyplutím z Portsmouthu své ženě a Trump prezentoval modlitbu tehdejšího amerického prezidenta Franklina Roosevelta určenou vojákům před začátkem tažení.

Babiš hovořil s Trumpem

Český premiér Andrej Babiš (ANO) hovořil během oslav s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Tématy rozhovoru byly vztahy mezi Českem a Spojenými státy nebo cesta amerického prezidentského páru po Evropě.

"Probrali jsme aktuální otázky našich vztahů, taky dopis, který jsem mu posílal. První dámu (Melanii) jsem pozdravoval od Moniky a bavili jsme se i o programu prezidentského páru v Evropě," napsal Babiš. O jakém dopise premiér v tweetu hovoří, nebylo ihned jasné.

Předseda české vlády také s ostatními světovými lídry zavítal na hřbitov v nedalekém Chichesteru, kde jsou mezi 82 padlými z druhé světové války pochováni i českoslovenští vojáci. Jejich památku uctil položením věnců a květin na hroby.

"Zde na hřbitově v Chichestru je pochováno sedm našich pilotů, kteří zahynuli v rámci přípravy akce vylodění v Normandii. Je důležité, že jsme se podíleli na začátku porážky nacistického Německa. Ve Velké Británii jsme měli dva a půl tisíce pilotů, kteří měli skvělou pověst pro své dovednosti. Bohužel pět set z těchto pilotů zahynulo i v rámci bitvy o Británii a v rámci Operace Overlord," uvedl Babiš v tiskové zprávě.

Během jediného dne osvobozovací akce bylo před 75 lety na pěti plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen vysazeno zhruba 156 tisíc spojeneckých vojáků. V Den D podle odhadů zahynulo nejméně 10 tisíc vojáků protihitlerovské koalice a 4000 až 9000 vojáků německého wehrmachtu.

V té době již byla na východě tři roky ve válce s nacistickým Německem sovětská armáda, která v létě 1944 dospěla ke hranicím se zeměmi střední a východní Evropy.