Ten přiznal porážku a ohlásil odchod z funkce generálního tajemníka strany.
Prezident Aníbal Cavaco Silva v pondělí Passose Coelha vyzval, aby co nejrychleji sestavil novou vládu.

Sociální demokraté vytvoří vládu s konzervativní Lidovou stranou (CDS/PP). Podle skoro úplných výsledků získali 105 parlamentních křesel, konzervativci 24. To poskytuje těmto dvěma tradičním vládním partnerům silnou absolutní většinu ve 230členném zákonodárném sboru.

"Budeme potřebovat odvahu a také trpělivost, abychom zvládli obrovské problémy, které na nás čekají," řekl Passos Coelho ve svém vítězném projevu v jednom lisabonském hotelu. Politik, jemuž bude v červnu 47 let, přislíbil svým krajanům "stabilitu pro příští čtyři roky" a řekl, že udělá vše pro to, aby "obnovil důvěru trhů a zahraničí v Portugalsko".

Do vlády se sociálními demokraty

Předseda CDS/PP Paulo Portas už oznámil, že je připraven sestavit většinovou vládní koalici s vítěznými sociálními demokraty. Země podle něj potřebuje silnou většinu, která se udrží celé legislativní období. Jeho lidovci jsou připraveni umožnit příští vládě zavést úsporná opatření dohodnutá s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem jako součást záchranného balíčku, potvrdil Portas.

Poražení socialisté získali 73 křesel, což je o 24 méně než v minulých volbách. Je to zároveň jejich nejhorší volební výsledek od roku 1987.
"Tato volební porážka je moje a já za ni chci převzít plnou odpovědnost," řekl Sócrates svým stranickým kolegům. "Nastal okamžik pro změnu vedení v Socialistické straně."

Důležité volby

Sócrates dodal, že už pověřil předsedu socialistů, aby zahájil v nejbližších dnech proces volby nového generálního tajemníka.
Předseda Evropské komise a bývalý portugalský premiér José Barroso označil nedělní volby za "nejdůležitější od konce diktatury".

Portugalsko se potýká s vážnými ekonomickými problémy a Sócrates v březnu podal demisi, když se mu v parlamentu nepodařilo prosadit úsporná ekonomická opatření. Portugalsko je po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která požádala Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc; obě instituce ji schválily v objemu 78 miliard eur (1,9 bilionu korun).

Komentátoři jsou přesvědčeni, že jakákoli příští portugalská vláda bude nucena mimo jiné razantně omezit výdaje státního rozpočtu a zároveň zvýšit daně, pokud bude chtít hospodářskou krizi zvládnout.