Zároveň jde o nepříjemnou porážku pro dosavadního favorita Mitta Romneyho, který skončil druhý.

Každý vítěz primárek v tomto jižanském státě od roku 1980 později získal celkovou nominaci strany do souboje o Bílý dům. Někteří komentátoři televizní stanice CNN jsou nicméně ke Gingrichovým vyhlídkám na celkové vítězství stále skeptičtí a uvádějí, že by se bývalý předseda sněmovny mohl stát první výjimkou z tohoto pravidla.

Výsledek z Jižní Karolíny v každém případě znamená, že republikánský souboj o nominaci je stále otevřený. Podle komentátorů to je vůbec poprvé, kdy každé ze tří prvních republikánských hlasování, tedy v Iowě, New Hampshire a Jižní Karolíně, vyhrál jiný kandidát. Tento stav nahrává současnému šéfovi Bílého domu Baracku Obamovi, protože republikáni budou nadále útočit hlavně na sebe navzájem, a ne na něj.

Gingrich v Jižní Karolíně dovršil své politické zmrtvýchvstání z tohoto týdne, na jehož začátku s ním nikdo příliš nepočítal. Očekával se úspěch bývalého massachusettského guvernéra Romneyho. Pak ale přišly zpřesněné výsledky z vůbec prvního republikánského hlasování v Iowě a ukázalo se, že v něm nezvítězil Romney, ale bývalý senátor Rick Santorum.

Bývalý guvernér se tak najednou mohl pyšnit jen vítězstvím v New Hampshire. Jeho tažení za nominací již nevyznívalo tak jednoznačně. Další ránu mu zasadil texaský guvernér Rick Perry, jenž odstoupil z kampaně a podpořil právě Gingriche. Zkušený bývalý předseda sněmovny pak „svůj“ týden korunoval dobrým vystoupením ve čtvrteční debatě televizní stanice CNN, kde Romney naopak působil velmi defenzivně.

Otevřené manželství ve třech?

Gingriche naopak u spíše konzervativních voličů v Jižní Karolíně zřejmě příliš nepoškodil rozhovor televizní stanice ABC News s jeho druhou ženou, podle níž jí politik v době předcházející jejich rozvodu navrhoval otevřené manželství ve třech. Bývalý šéf sněmovny její tvrzení ostře odmítl a celou věc označil za mediální útok na svou osobu.

Další na řadě v seriálu republikánských primárek a volebních shromáždění je poslední lednový den Florida. Romney tam za kampaň utratil velké peníze a cítí se tam pevný v kramflecích. Gingrich se naopak bude snažit vytěžit co nejvíce ze svého vítězství v Jižní Karolíně. Naznačil to již na svém účtu na sociální síti Twitter, kde vyzval příznivce, ať mu posílají peníze na kampaň na Floridě.

O republikánskou nominaci kromě Romneyho, Gingriche a Santoruma usiluje ještě kongresman Ron Paul. I když má stabilní základnu věrných příznivců, velké šance se mu nedávají. Názory libertariánského politika požadujícího mimo jiné menší vojenskou roli USA ve světě a konec války proti drogám jsou pro většinu republikánů příliš kontroverzní.