Vítězství odpůrců změn ústavy by mělo dalekosáhlé důsledky, uvedl Renzi. Už dříve prohlásil, že by v takovém případě podal demisi a moci by se zřejmě chopila vláda technokratů. "To by vedlo k Itálii podřízené Evropské unii a jejím předpisům," řekl Renzi svým příznivcům v Monze.

"Renzi je nebezpečím pro demokracii. Tady jde o boj mezi svobodou a režimem. Renzi chce touto reformou převzít plnou moc," tvrdil naopak na protivládní demonstraci v Římě Renato Brunetta, předseda parlamentní frakce opoziční strany Vzhůru Itálie (Forza Italia) bývalého premiéra Silvia Berlusconiho.

Italové budou 4. prosince rozhodovat o reformě parlamentu, která má výrazně omezit vliv Senátu a posílit Poslaneckou sněmovnu. V současné době jsou obě komory rovnocenné. Případná změna by snížila počet členů Senátu o dvě třetiny, komora by reformou ztratila možnost svrhnout vládu a přišla by i o značný vliv na blokování přijímaných zákonů.

Renzi zdůvodnil potřebu změn zkostnatělostí systému, který podle něj stojí za úpadkem země v posledních dvou desetiletích. Podle odpůrců návrhu povedou změny k nebezpečné centralizaci moci.

Italské zákony zakazují zveřejňovat průzkumy veřejného mínění ve lhůtě patnácti dní před konáním voleb či referenda. Poslední anketa z minulého týdne dávala navrch odpůrcům ústavních změn, zároveň ale ukazovala, že značné množství voličů se stále nerozhodlo.