„Loupež století“ a „zákon proti všem,“ provolávali demonstranti a mávali rudými vlajkami. Informovala o tom agentura Reuters.

Do ulic Moskvy dorazil i dlouholetý předseda komunistů Gennadij Zjuganov. „Zisky si nacpali do kapes,“ prohlásil na adresu vlády prezidenta Vladimira Putina. Podle něj by vláda měla reformu odvolat a lépe organizovat své finance.

Video: Dnešní protest v Moskvě

Jeden z demonstrujících, Dmitryj Orlov, který přijel do Moskvy z Kostromy, nazval vládu zloději. „Nemůže se stát, že naše vláda nemá peníze pro své lidi. Pro lidi, kteří celý svůj život strávili prací a placením odvodů na své penze,“ řekl Orlov.

Demonstrace v poklidu

Podobné protesty proběhly i v dalších ruských městech, například v Sevastopolu na Krymu, který Rusko od roku 2014 okupuje.

„Je to pro mě velmi vážné téma, protože se tak blízce dotýká mého života, mých dětí a mých rodičů, kteří v důchodu ještě nejsou,“ citují New York Times 30letou Olgu Konickajovovou ze Sevastopolu.

Všechny dnešní ohlášené demonstrace komunistů ale proběhly v poklidu a mírově.

Podle původního návrhu se odchod do důchodu u žen měl prodloužit o osm let na 63 let, místo toho se zvýší jen o pět let. U mužů se ale plánovaný věk snižovat nebude a prodlouží se také o pět let, ruští muži tak půjdou do penze v 65 letech. Podle statistik se jej nedožije čtvrtina Rusů.

Rozhodne se příští týden

Putin přitom dříve sliboval, že dokud bude prezident, věk se nikdy nezvýší.

Reforma nyní čeká na druhé čtení ve státní Dumě, které přijde na řadu příští týden. Je velmi pravděpodobné, že ji Putinova vládnoucí strana Jednotné Rusko schválí.